REKLAMA

Konkurs dla młodych projektantów na przedmiot użytkowy

ps | 04 marz 2016 11:46 0

Zadaniem konkursowym „Copper and the Home” jest zaprojektowanie przedmiotu codziennego użytku ze stopów miedzi, czyli mosiądzu, brązu, miedzioniklu. Warunkiem jest to, że przedmiot musi być funkcjonalny. Czekają wysokie nagrody.

Włoski Instytut Miedzi (Istituto Italiano del Rame) wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi zapraszają młodych projektantów oraz studentów wzornictwa (górna granica wiekowa to nieukończone 40 lat do 30 września 2016 r.) do wzięcia udziału w szóstej edycji konkursu „Copper and the Home”. Nadsyłane prace powinny zostać zaprojektowane z myślą o użytku domowym, ale przyjmowane są również funkcjonalne przedmioty będące elementami przestrzeni publicznej, np. biur, sklepów, szkół, szpitali itp. Mogą to być meble, elementy oświetlenia, akcesoria domowe, części funkcjonalne lub przedmioty dekoracyjne. Dopuszczalne jest włączanie innych materiałów do projektu, jednak miedź albo jej stopy muszą stanowić główną jego część. Powinien on również podkreślać techniczny, estetyczny i znaczeniowy potencjał tego metalu, a także umożliwiać wdrożenie masowej produkcji.

Na zwycięzców międzynarodowego konkursu czeka, łącznie aż 8 tysięcy euro.

Udział w konkursie jest bezpłatny, prace należy nadsyłać do końca września br. pocztą elektroniczną. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. rysunki i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz specyfikację techniczną. Projekty oceni jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa. W jego skład wchodzą: architekt Philippe Bestenheider, architekt i projektant Diego Grandi oraz architekt i krytyk w dziedzinie wzornictwa Marco Romanelli. Zwycięzca w kategorii młodych projektantów otrzyma nagrodę wysokości 4 000 euro, zdobywca drugiego miejsca - 2 500 euro. Wyróżniony w kategorii studenckiej odbierze nagrodę wysokości 1 500 euro.

Konkurs „Copper and the Home” od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich projektantów i studentów wzornictwa. W edycji z roku 2012 doczekaliśmy się polskiego laureata w kategorii studenckiej. Praca B-side Michała Holcera, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kran wykonany z miedzi, który jednocześnie podaje mydło oraz wodę, została wyróżniona za innowacyjne wykorzystanie miedzi w celu podwyższenia standardu higieny w toaletach w miejscach publicznych.

Miedź oferuje szerokie możliwości zastosowania w projektowaniu przedmiotów takich jak oprawy oświetleniowe, armatura drzwiowa, elementy dekoracji i wystroju wnętrz, ścianki działowe, posadzki czy grzejniki. Jest także materiałem przeciwdrobnoustrojowym, co oznacza, że eliminuje ze swojej powierzchni bakterie, wirusy i grzyby – komentuje Michał Ramczykowski, szef Europejskiego Instytutu Miedzi. Ten wyjątkowy metal półszlachetny wyróżnia spośród innych to, że miedź doskonale przewodzi ciepło i elektryczność. Jest plastyczna i prosta do modelowania, trwała i odporna na działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych. Ponadto, jak wszystkie naturalne materiały, miedź z upływem czasu pięknie się starzeje, czego nie zaobserwujemy w przypadku materiałów syntetycznych. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!