REKLAMA

Konkurs na projekt toalet w Spodku rozstrzygnięty

Redakcja Archiconnect.pl | 17 paź 2017 08:27 0
Fot. Schutterstock

Przed zaplanowanym na grudzień 2018 r. szczytem klimatycznym ONZ, który odbędzie się w Katowicach, miejscowy Spodek ma szansę zyskać odnowione toalety. Ogłoszono wyniki konkursu na projekt przebudowy. Pierwsza nagroda trafiła do pracowni architektonicznej 2G Studio. Jednym z partnerów projektu jest Roca Polska.

Jak przypomniał podczas konferencji prasowej Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, od 2 maja 2016 r. Spodek oraz sąsiadujące z nim Międzynarodowe Centrum Kongresowe są zarządzane przez spółkę PTWP Event Center.

- Naszym zadaniem jest to, aby jak najwięcej działo się w tych obiektach, a także ich bieżące utrzymanie. Natomiast prace remontowe pozostają w gestii miasta. Chcemy, aby Spodek nadal pozostawał ikoną i wraz z MCK tworzył wizytówkę Katowic - podkreślił Kuśpik. 

Dlatego - jak wskazał Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center - w lutym, podczas ostatniej edycji 4 Design Days, zrodził się pomysł, aby rozpocząć z ekspertami dyskusję o możliwościach odnowy Spodka.

- Słuchamy naszych klientów oraz organizatorów imprez. Obserwujemy też to, co dzieje się wokół oraz w innych obiektach widowiskowych i konferencyjnych. Toalety stanowią wizytówkę tego typu obiektów. Stąd inicjatywa, aby zacząć lifting Spodka od toalet - wyjaśnił Stolarz.

O wartości, jaką dla miasta ma Spodek, mówił Stanisław Podkański, doradca prezydenta Katowic ds. architektury i urbanistyki. - Spodek jest ikoną, która przynosi miastu wiele funkcji związanych z promocją. Każdy gość wynosi z tego obiektu wspomnienia, a cześć z nich jest związana także z toaletami. Obecnie nie budzą one złych wrażeń, ale może być pod tym względem znacznie lepiej - stwierdził Podkański.

Konkurs wskazał zwycięzcę 
W celu znalezienia najlepszej koncepcji przebudowy ogłoszono konkurs. Stowarzyszenie Architektów Polskich, pełniące na zlecenie PTWP Event Center funkcję organizatora, do złożenia prac konkursowych zaprosiło 33 uczestników, których wnioski spełniły kryteria formalne. 

Jak poinformowała Ewa Szymańska-Sułkowska, sekretarz konkursu z katowickiego oddziału SARP, finalnie złożono 12 projektów.

Wśród nich najlepsza okazała się koncepcja pracowni 2G Studio z Kielc w składzie: mgr inż. arch. Wojciech Gwizdak, Ł. Macek, arch. D. Gwizdak, W. Król, K. Dybała, w której charakterystycznym elementem jest wykorzystanie grodzic stalowych. 

- Chcieliśmy w naszej pracy konkursowej zachować czystość, spójność i klarowność. Założyliśmy bardzo prosty układ przestrzenny. Stalowe grodzice wprowadzają w nim rytmikę i w pewien sposób symbolizują wejście w fundamenty budynku - wyjaśnił Wojciech Gwizdak, szef 2G Studio. 

- Przedstawiona koncepcja w niekonwencjonalny, ciekawy i konsekwentny sposób zaproponowała zastosowanie grodzic stalowych jako dominującego materiału kształtującego wnętrza. Rzut toalet w prawidłowy sposób organizuje funkcjonalnie przestrzeń. Pomieszczenia utrzymane są w stylistyce industrialnej, ze stonowaną kolorystyką, bliskie są przemysłowym Katowicom i Górnemu Śląskowi. Powściągliwość i minimalizm tworzą eleganckie i funkcjonalne wnętrza w pełni przystające do architektury ikony Katowic, jaką jest Spodek - napisano w uzasadnieniu. 

Laureat głównej nagrody otrzyma 15 tys. zł brutto oraz zaproszenie do udziału w negocjacji umowy na sporządzenie szczegółowego opracowania pracy konkursowej, w tym dalszych faz dokumentacji projektowej. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!