REKLAMA

Kościół w Knarvik: współczesna architektura sakralna

mg | 17 gru 2015 11:32 0

Drewniany kościół, który swoim kształtem przypomina strzelistą gwiazdę, znajduje się na szczycie wzgórza w miejscowości Knarvik w Norwegii. Ten jeden z najciekawszych współczesnych obiektów sakralnych został zaprojektowany przez architektów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter.

Nowoczesna architektura kościoła w Knarvik urzeka subtelnością, a imponująca geometryczna forma nawiązuje do górskiego otoczenia. Norweski klimat podkreśla elewacja, której drewnianą monotonię przełamują pionowe przeszklenia w pełnej wysokości. Norweski kościół jest przykładem współczesnych obiektów sakralnych, które zdecydowanie różnią się od tych sprzed kilkuset lat. Architektura budynku i zastosowane materiały składają hołd otaczającej przyrodzie i czerpią z niej inspirację.

Położony wśród gór budynek zaprojektowany został z założeniem, by służyć lokalnej społeczności w ciągu całego tygodnia. Jednym z kluczowych aspektów było więc utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach i maksymalne ograniczenie strat ciepła przez okna.

Wyprodukowane na potrzeby realizacji w Knarvik dwukomorowe szyby "Pilkington Insulight Protect Triple" to bezpieczny i energooszczędny produkt, który zapewnił ciekawy efekt wizualny i umożliwił projektantom spełnienie konkretnych wymagań, dotyczących izolacji cieplnej, oświetlenia wnętrz, jak i bezpieczeństwa użytkowników - mówi Michał Wąsowicz, project & export manager w Pilkington IGP.

Pionowe przeszklenia elewacji i duża ilość sosnowego drewna przenoszą współczesny charakter obiektu także do jego wnętrz. Naturalne doświetlenie pozwoliło osiągnąć efekt jasnych i przestronnych wnętrz, które - oprócz funkcji sakralnej - stały się miejscem spotkań lokalnej społeczności, rozwoju muzycznego i artystycznego. Nocą wąskie okna sprawiają, że oświetlony od wewnątrz kościół rozświetla otoczenie. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!