REKLAMA

Krzesło biurowe niejedną ma formę - relacja z sesji 4 Design Days

Redakcja Propertydesign.pl | 06 marz 2017 16:05 0
Forum Branży Meblowej, „Krzesło biurowe niejedną ma formę”. Fot. PTWP

O koncepcjach nowoczesnych biur i sposobach ich aranżacji rozmawiali uczestnicy panelu zatytułowanego „Krzesło biurowe niejedną ma formę”, które odbyło się w Katowicach 16 lutego br. w ramach „Forum Branży Meblowej”. Było ono jednym z wydarzeń towarzyszących „4 Design Days”.

Uczestnicy spotkania dużo miejsca poświęcili ewolucji koncepcji współczesnego biura i zmianom, które dokonały się w jego aranżacji na przestrzeni ostatnich lat. Wskazywali, że najnowsze trendy, takie jak rosnąca mobilność pracowników, idee hot deskingu, home office i smart workingu, określają współczesne miejsce pracy.

Myśląc o nowoczesnym biurze, powinniśmy przede wszystkim myśleć o nim z perspektywy organizacji pracy. Samo wyposażenie go w meble jest już etapem końcowym – przekonywał Janusz Mikołajczyk, prezes Mikomax Smart Office.

Marek Chojnacki, konsultant naukowy firmy Bejot, podkreślał, że trendem w projektowaniu przestrzeni biurowej, który cieszy się obecnie rosnącym zainteresowaniem, jest biofilia, czyli potrzeba powrotu do bliskiej relacji z naturą.

Z kolei Mariusz Kaczorowski, reprezentujący firmę Kloeber, wskazywał na prymat efektowności jako głównego czynnika determinującego sposób wyposażenia przestrzeni biurowej. Każde zastosowane w biurze rozwiązanie ma sprawiać, że będzie się w nim po prostu lepiej pracowało – podkreślał.

A Leszek Romanowski, business development manager EMEA Grupy Nowy Styl, dodawał: Samo miejsce pracy kojarzone z wielogodzinnym siedzeniem zostało zastąpione biurkiem z wygodną regulacją wysokości umożliwiającą naprzemienną pracę na siedząco lub stojąco. 

To wszystko sprawia, że producenci i projektanci mebli stają przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Jednocześnie zmiana koncepcji aranżacji biur sprawiła, że rośnie rola designu. Wielu polskich producentów nawiązuje współpracę ze znanymi projektantami, często zagranicznymi.

Na rolę designu w kreowaniu biurowej przestrzeni podczas rozmowy zwróciła uwagę projektantka, Jadwiga Husarska-Sobina. Jej zdaniem, zmienia się nie tylko design biur, ale także domowych przestrzeni przeznaczonych do pracy.

Zauważmy, że nasze biura zaczynają upodabniać się do wnętrz mieszkalnych, a mieszkania, za sprawą urządzeń mobilnych i innego trybu pracy, do biur. Musi to zostać uwzględnione przez projektanta – mówiła.

Przy tej okazji Mariusz Kaczorowski przypominał o konieczności zachowania równowagi między designem a funkcjonalnością.

Uczestnicy dyskusji byli zgodni, że aranżacja współczesnego biura wymaga stosowania rozwiązań systemowych, poczynając od ergonomicznego fotela i biurka, poprzez produkty zapewniające odpowiednią akustykę, a na właściwie zaprojektowanym oświetleniu kończąc. Tylko w ten sposób przełoży się ona na wzrost efektywności zawodowej pracowników.

W dyskusji wzięli udział: Marek Chojnacki (konsultant naukowy firmy Bejot), Jadwiga Husarska-Sobina (projektantka współpracująca z firmą Paged), Mariusz Kaczorowski (dyrektor handlowy w Polsce firmy Kloeber), Janusz Mikołajczyk (prezes zarządu Mikomax Smart Office) oraz Leszek Romanowski (business development manager Grupy Nowy Styl).

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!