REKLAMA

Kuchenny aneks dla stylowych wnętrz

ps | 12 lut 2015 20:50 0

Wygodny, nowoczesny i doskonale zaaranżowany. Aneks kuchenny może być prawdziwą ozdobą mieszkania. Wystarczy, że skorzystamy z kilku sprytnych rozwiązań, które całkowicie odmienią charakter tej przestrzeni.

Aneksy mogą być równie funkcjonalne, co samodzielne kuchnie. Odpowiedni dobór okuć
i akcesoriów meblowych sprawi, że będzie doskonałym miejscem do przyrządzania posiłków lub spotkań przy lampce wina.

Harmonijnie zaaranżowany

Lokatorzy kawalerek i małych mieszkań zwracają uwagę, że aneksy nie zawsze odpowiadają aranżacji pokoi, w których funkcjonują. Osiągnięcie harmonijnego kompromisu między częścią gościnną a kuchenną, jest więc kluczem do stworzenia stylowej, estetycznej przestrzeni. Od czego należy zacząć?

  • Marcin Małecki, ekspert ds. okuć meblowych z firmy Häfele

    Zastanówmy się, jakie elementy budzą nasze wątpliwości i pozbądźmy się ich. Najczęściej są to otwarte półki kuchennych mebli, widok akcesoriów, a nawet niedopasowane uchwyty szafek i szuflad. Nowoczesne rozwiązania, jak Finetta Flatfront lub Spinfront sprawią, że dosłownie zamkniemy bryłę kuchennej zabudowy. Gładkie, jednolite powierzchnie bardzo dobrze wpasują się w aranżację pokoju. Takie podejście do kuchennych mebli jest szczególnie popularne na zachodzie, ale coraz częściej spotkamy je także na rodzimym gruncie. Wysuwane blaty sprawdzą się też wtedy, gdy gościmy większą liczbę osób. Z ich pomocą łatwo zamienimy aneks w domowy bar, na którym postawimy przekąski i napoje, bez zajmowania miejsca potrzebnego na przygotowanie poczęstunku. Warto zwrócić uwagę na podnośniki serii Free, które sprawiają, że otwieranie szafek górnych jest lekkie i wygodne. Z kolei zawiasy ze zintegrowanym hamulcem zapobiegają trzaskaniu, przedłużając tym samym żywotność kuchennej zabudowy. Żaden aneks nie obędzie się bez dobrej szafki narożnej. Wyposażenie jej w system półek wysuwnych, jak Nuvola czy PowerSlide, a nawet obrotowych eco lub pro arc, pozwala na swobodne składowanie oraz dostęp do niezbędnych naczyń i przedmiotów.

Ten problem można łatwo rozwiązać. Kluczem do sukcesu mogą być coraz popularniejsze fronty bezuchwytowe, w których mechanizm otwierania oparto na nacisku na front mebla. Jeszcze efektowniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów drzwi przesuwnych.

Dostosowanie formy mebli kuchennych do charakteru wnętrza, jest pierwszym krokiem w stworzeniu aneksu naszych marzeń. Równie istotne jest wygospodarowanie optymalnej ilości miejsca, potrzebnego do przygotowania posiłków.

Wysuwany znaczy komfortowy

Pomóc w tym mogą tzw. blaty wysuwane. To rozwiązanie polegające na instalacji blatów na specjalnych prowadnicach, które znajdują się zwykle pod blatem stanowiącym stały element zabudowy. Wtedy, gdy tego potrzebujemy, możemy wysunąć blat w sposób taki, w jaki robimy to z szufladami. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń roboczą. Może ona okazać się nawet wygodniejsza od tej, oferowanej przez konwencjonalne, samodzielne kuchnie.

Okucia dla większej wygody

Planując powiększenie przestrzeni roboczej, dobrze też zastanowić się nad wygodą korzystania z mebli oraz sposobem pomieszczenia niezbędnych przedmiotów. Pomogą funkcjonalne okucia, jak podnośniki frontów, zawiasy ze zintegrowanym hamulcem lub systemy półek wysuwnych do szafek narożnych.

Aneksy kuchenne mogą być stylowe i atrakcyjne. Wymagają jednak starannego przemyślenia ich układu oraz rodzaju zastosowanych rozwiązań meblowych. Starannie zaaranżowane stają się prawdziwą ozdobą mieszkania. 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!