REKLAMA

LED i co dalej? Dokąd zaprowadzi nas rewolucja w branży oświetleniowej?

Redakcja Propertydesign.pl | 16 lut 2017 18:30 0

Czy na polskim rynku oświetlenia faktycznie mamy do czynienia z przełomem i co w praktyce przynosi on producentom, architektom i inwestorom – o tym dyskutowano w czasie 4 Design Days w trakcie dyskusji „W nowym świetle – jakie możliwości daje architektom technologiczna rewolucja w branży oświetleniowej”.

Rynek oświetleniowy ciągle poszukuje coraz nowszych i doskonalszych rozwiązań i technologii. Tę oczywistą tendencję nasiliła na przestrzeni ostatnich lat rewolucja wywołana przez diody LED. Oszczędność energii, trwałość, nieograniczona możliwość kreacji – to tylko niektóre z niewątpliwych zalet nowej technologii, które przywołali uczestnicy debaty.

- Technologia LED przyniosła wiele możliwości, ale i wyzwań dla wszystkich graczy rynku oświetlenia w Polsce – mówi Karol Buczyński, managing director Poland firmy Durable.

LED-y to jednak już rzeczywistość, rynek oświetleniowy czeka na kolejne rewolucje. Co przyniesie przyszłość? Jakie wyzwania stawia przed projektantami oświetlenia i producentami? Wśród tendencji i przewidywań dotyczących rozwoju tej branży uczestnicy debaty wymieniali rozwój LED i OLED, integracji oświetlenia w całą infrastrukturę budynku, smart lighting – inteligentne oświetlenie, które ma szansę już wkrótce podbić polskie domy, a przede wszystkim dynamiczny rozwój internetu światła – internet of light. Szacuje się, że w 2017 roku liczba urządzeń podłączonych do internetu sięgnie na świecie 8 mld, a wiele z nich to urządzenia sterujące oświetleniem. Przyszłość światła jest w sieci.

- Sterowanie oświetleniem, w szczególności bezprzewodowe, może znacznie zwiększyć komfort użytkowania pomieszczeń – mówi Wojciech Starowieyski, prezes zarządu firmy Aquaform. – Jedną z najciekawszych tendencji jest coraz mocniej rozwijane sterowanie przez urządzenia mobilne.

Coraz większe wyzwania stojące przed rynkiem oświetlenia wywołują również potrzebę profesjonalizacji w zakresie projektowania oświetlenia. Light designer – dotychczas raczej bohater drugiego planu – staje się coraz bardziej poszukiwanym specjalistą.

- Na technice świetlnej, technologii oświetleniowej i poczuciu estetyki światła naprawdę trzeba się znać, aby móc w dzisiejszych czasach projektować nowoczesne oświetlenie – mówi Radosław Buczkowski, kierownik zespołu projektowego Philips Lighting Poland. – Dlatego rola, kompetencje, ale i obowiązki projektanta światła są dziś bardzo duże.

Innowacje na rynku oświetlania dotyczą wnętrz mieszkaniowych, ale przede wszystkim komercyjnych – biurowych i usługowych. Niedaleka przyszłość, a nawet teraźniejszość to już oświetlenie sterowane cyfrowo, połączone z pamięcią masową budynku, zbieranie danych w procesie sterowania światłem i dopasowywanie na tej podstawie strategii reklamowych. Innowacje dotyczą również kreowania światłem nowego wizerunku architektury.

- Warto tu wymienić chociażby wykorzystanie projekcji wideo i urządzeń laserowych, wideoiluminację oraz rozwiązania interaktywne angażujące przechodniów czy turystów do kreowania nocnego wizerunku miasta – dodaje Michał Kaczmarzyk, architekt z pracowni Qbik specjalizującej się w pracy ze światłem.

W dyskusji na temat przyszłości rynku oświetlenia w Polsce wzięli udział: Krzysztof Bańdo – asystent konstruktora w firmie Lako, Radosław Buczkowski – kierownik zespołu projektowego Philips Lighting Poland, Karol Buczyński – managing director Poland, Durable, Tomasz Cedro, reprezentujący firmę Mera, Michał Kaczmarzyk – architekt z pracowni Qbus, Wojciech Starowieyski – prezes zarządu firmy Aquaform oraz Katarzyna Tworek – brand manager firmy Aurora Technika Świetlna.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!