REKLAMA

Lifestyle: sztuka społecznie otwarta

Źródło: GalleryStore.pl | 10 lis 2014 09:30 0

Czasy, w których dostęp do sztuki mieli tylko nieliczni, bezpowrotnie mijają. Rozwój najnowszych technologii diametralnie zmienia podejście do sztuki sprawiając, że otwiera się ona na coraz szersze grono odbiorców. Efekt? Autorskie obrazy coraz częściej zastępują na ścianach polskich domów powielane w milionowych nakładach grafiki z sieciowych sklepów wnętrzarskich. Oryginał wygrywa z kopią, a pomaga mu w tym internet.

Termin „kolekcjoner” niezmiennie przywodzi raczej na myśl życiorysy ekscentrycznych mecenasów sztuki. Tymczasem dziś jest to tylko stereotyp, a świata sztuki może dotknąć każdy, kto ma dostęp do sieci. Dziś oryginalny obraz można kupić w e-galerii i zacząć własną przygodę z kolekcjonowaniem sztuki, nawet jeśli nie kosztował milionów. O tym, że w sztukę inwestują nie tylko zamożni ludzie, ale również klasa średnia, świadczą wyniki sprzedaży na światowym rynku. 

Aktualnie w GalleryStore.pl znaleźć można 6500 prac ponad 400 artystów. Jak wielką powierzchnię musiałaby zajmować galeria sztuki chcąca pomieścić fizycznie tyle prac w swoim wnętrzu? Dla przykładu w National Gallery w Londynie o powierzchni 47 tys. mkw mieszczą się zbiory 2300 dzieł, czyli niemal trzykrotnie mniejsze.

Skala działalności wirtualnej galerii umożliwia również sprzedaż dzieł sztuki na preferencyjnych warunkach. Statystycznie, obrazy wystawiane w e-galerii są o 30-50 proc. tańsze od tych w galeriach stacjonarnych.

Coraz więcej Polaków traktuje obrazy jako oryginalny element wystroju wnętrza, ponieważ można je nabyć w budżecie zbliżonym do masowo sprzedawanych grafik i ilustracji. Oryginalne dzieła sztuki podkreślają status społeczny i świadczą o właścicielu.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!