REKLAMA

Łódź Design Festival 2014 zaprasza do budowania lepszego świata

Źródło: Łódź Design Festival | 15 wrz 2014 12:58 0
Łódź Design Festival 2014. Fot ŁDF

Czy odważne projektowanie niesie za sobą obietnicę zmiany życia na lepsze? W jaki sposób wpływa na proces budowania "Nowego Wspaniałego Świata"? Odpowiedzi na te i inne pytania odnaleźć będzie można podczas 8. edycji Łódź Design Festival w dniach 9-19 października br.

Brave New World, hasło przewodnie tegorocznej edycji Łódź Design Festival, zwraca uwagę na rosnącą rolę projektantów różnych specjalności, którzy wpływają dziś na większość aspektów naszego życia. Dzięki umiejętnościom rozpoznawania potrzeb klientów i obserwowania trendów, designerzy zaczynają pełnić kluczową rolę nie tylko przy projektowaniu produktów, aranżacji wnętrz czy małych obiektów architektonicznych, ale także interfejsów urządzeń cyfrowych czy nawet usług. Dlaczego właśnie te kompetencje są takie ważne?

Strefa testów

Na zwiedzających czekać będzie Strefa Testów przygotowana przez grupę projektową TABANDA. To interaktywna wystawa i twórczy plac zabaw prezentujący cztery materiały – drewno, papier, metal i tekstylia. Artyści spróbują pokazać, w jaki sposób surowiec i tworzywo, przechodząc przez ludzki umysł i ręce, przekształcają się w formy - architekturę, wzornictwo czy instalacje artystyczne. Procesowi projektowania przyjrzeli się również Dennis Elbers i Sven Ehmann, kuratorzy projektu Resolute - Design Changes. Pod lupę wzięli aktualny stan społecznej odpowiedzialności designerów; śledzili w jaki sposób proces projektowania umożliwia kształtowanie społeczeństwa oraz jak zmienia się jego sposób postrzegania designu.

City Lust

Co cechuje współczesną kulturę ogólnoświatową? Tego będzie można dowiedzieć się odwiedzając instalację City Lust przygotowaną specjalnie na festiwal przez Charlie Koolhas. Artystka zabierze uczestników na wyjątkową przechadzkę po pięciu współczesnych miastach, starając się, aby widzowie przestali zauważać różnice między nimi, a zaczęli dostrzegać związki, podobieństwa i wzajemne oddziaływania. Juli Capela natomiast dobrał twórców w taki sposób, by jak najróżnorodniej zaprezentować współczesną hiszpańską awangardę. Wystawa Bravos to 21 projektantów i ich 21 projektów. Jednym z elementów wspólnych jest wiek artystów - wszyscy urodzili się po 1960 r.

Wydarzenia towarzyszące

ŁDF to nie tylko wystawy, ale również wydarzenia towarzyszące. Od lat jest nim m.in. konkurs make me!, którego celem jest wspieranie i promowanie młodych twórców. Kto otrzyma nagrodę główną w wysokości 20 tys. zł? tego dowiemy się w trakcie ceremonii otwarcia. Festiwalowej publiczności dobrze znany jest również must have - wystawa i plebiscyt, który stał się jednocześnie znakiem jakości. Skoncentrowany jest na wyłanianiu i upowszechnianiu najlepszych polskich wdrożeń użytkowych. Plebiscyt powstał, aby pokazywać dobry polski design i promować rodzimy biznes oraz projektantów.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!