REKLAMA

Metamorfoza Spodka jednym z tematów II edycji 4 Design Days

Redakcja Archiconnect.pl | 13 lut 2017 11:25 0
Fot. PTWP

Debata o przyszłości symbolu Katowic i wykład poświęcony historii jego powstania, zwiedzanie ikony śląskiej architektury i konkurs fotograficzny na jej najlepsze zdjęcia – w centrum uwagi tegorocznych 4 Design Days będzie Spodek. Spotkania wokół legendarnego obiektu rozpoczną dyskusję o tym, jak go zmodernizować.

W programie 4 Design Days aktywności dotyczące Spodka zaplanowano na piątek (17 lutego)
i sobotę (18 lutego). Do rozmowy o metamorfozie hali zostaną zaproszeni profesjonaliści oraz mieszkańcy regionu.

Spodek jest bez wątpienia ikoną, zarówno pod względem architektonicznym, jak
i kulturalnym. To miejsce, które zobowiązuje do dbania o interesującą ofertę wydarzeń skierowanych do szerokiego grona odbiorców, ale również – mamy tego świadomość – w wielu obszarach wymaga unowocześnienia. Zależy nam, żeby każdy, kto odwiedza Spodek, czuł się komfortowo dzięki nowoczesnemu zapleczu i dobrze zaprojektowanemu oznakowaniu tej przestrzeni. Aby było to możliwe, konieczne są rozwiązania, które odświeżą i poprawią estetykę wnętrza, dostosują obiekt do oczekiwań współczesnego odbiorcy, a także usprawnią logistykę. Nie ma lepszej okazji do rozpoczęcia dyskusji o metamorfozie Spodka niż konferencja, której tematem są architektura i design – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, zarządcy obiektu.

W ramach jednego z dni dla profesjonalistów, w piątek (17 lutego) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się debata pt.Spodek – jak zmodernizować ikonę modernizmu. O tym, jakiego Spodka chcą mieszkańcy Katowic i dokąd zmierza legendarna hala, dyskutować będą eksperci, architekci, specjaliści z dziedziny designu i wzornictwa, przedstawiciele miasta i zarządcy obiektu oraz sponsorzy – partnerzy modernizacji Spodka. Swój udział w panelu potwierdzili m.in.: Agnieszka Kaczmarska – prezes SARP; Tomasz Konior – architekt, Konior Studio; Przemo Łukasik – architekt, Pracownia Medusa Group;Józef Madej – architekt, Musk Collective Design oraz Stanisław Podkański – doradca prezydenta miasta ds. architektury i urbanistyki, architekt miejski.
Debata ekspertów ma być w naszym zamierzeniu punktem wyjścia do szeroko zakrojonej dyskusji o modernizacji ikony polskiej architektury. Remonty i inwestycje nie leżą w gestii zarządcy, lecz właściciela Spodka. Mimo to, mając świadomość koniecznych zmian, zapraszamy do
współpracy architektów i aktywnie poszukujemy sponsorów, licząc na zaangażowanie w nasz projekt wszystkich, którym zależy na dobrej kondycji symbolu Katowic. Chcemy wspólnie znaleźć najlepsze możliwe rozwiązania dla tej przestrzeni. Aktywnie poszukujemy partnerów akcji, z niektórymi firmami rozmowy są już na bardzo zaawansowanym etapie. Podczas 4 Design Days stworzymy architektom możliwość wizji lokalnych w Spodku i przymierzenia się do projektów modernizacji łazienek oraz metamorfozy hallu głównego i zaplecza, wraz z identyfikacją wizualną. W naszych planach są konkursy na oba projekty, o szczegółach opowiemy właśnie podczas piątkowej debaty – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

Do dyskusji o metamorfozie Spodka zaproszeni zostaną również wszyscy goście 4 Design Days, którzy swoje pomysły na zmodernizowanie obiektu będą mogli przesyłać na specjalnie uruchomiony w tym celu adres mailowy.
Podczas pierwszego z dni otwartych, w sobotę (18 lutego) dr Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej poprowadzi wykład SPODEK – ikona architektury o zasięgu internacjonalnym,
w ramach którego przybliży postać zmarłego niedawno wybitnego konstruktora hali – Wacława Zalewskiego.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!