REKLAMA

Modułowy dom, który możesz zabrać ze sobą

Redakcja Archiconnect.pl | 22 marz 2018 20:57 0

Modułowy, zeroenergetyczy dom BILT, zbudowany w zaledwie dwa miesiące na przedmieściach Utrechtu, wpisuje się w trend mikrodomów i życia off-the-grid. Jego wielkość można dostosować do aktualnych potrzeb, a zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne powodują, że budynek jest w stanie wyprodukować więcej energii niż jej zużywa.

Co roku belgijski oddział firmy Reynaers Aluminium przyznaje nagrody dla wyjątkowych projektów architektonicznych. W tegorocznej 20. edycji konkursu, zwyciężył modułowy dom BILT. Jury zwróciło uwagę na społeczne znaczenie koncepcji budynku. Ten dom można łatwo rozbudowywać i zmniejszać. Mieszkańcy mogą przestawiać ściany wewnętrzne, a fasadę wymienić w dwa dni. Wykonany jest wyłącznie z materiałów nadających się do recyklingu. Wykorzystano w nim między innymi systemy profili aluminiowych Reynaers.

Dom rodzinny

Na podstawie jednego bazowego modułu można konstruować domy różnorodne pod względem wielkości, kształtu, układu pomieszczeń i wykończenia – mówi Max Brobbel, architekt z firmy BILT. Możemy zacząć od jednego modułu. Gdy rodzina i jej potrzeby się powiększą, wystarczy dodać kolejny – można ustawiać je jeden na drugim, maksymalnie cztery. W budynku modelowym kolejne poziomy ustawione są prostopadle względem siebie, co umożliwiło stworzenie dwóch dużych balkonów. Kiedy dorosłe dzieci będą się wyprowadzać, mogą to zrobić zabierając ze sobą nie tylko ulubione drobiazgi, lecz także cały moduł w nowe miejsce. Dom możemy rozbudować nawet na bardzo małej działce.

A kiedy mieszkańcom znudzi się układ pomieszczeń albo będą potrzebować innego rozkładu przestrzeni, mogą samodzielnie poprzesuwać wewnętrzne ściany – które nie są montowane na stałe. Problemem nie jest nawet zmiana lokalizacji kuchni albo łazienki, dzięki rozmieszczeniu modułów z instalacjami pod podłogą.

BILT prefabrykowany i elastyczny

BILT to system prefabrykowany, co oznacza, że poszczególne elementy powstają w fabryce i jak klocki są składane na miejscu budowy. Cały montaż domu, razem z konstrukcją fundamentów i położeniem instalacji trwa sześć tygodni. Do wyboru mamy nie tylko liczbę modułów i ich ustawienie, lecz także rodzaj wykończenia fasady – wśród opcji są np. kamień, drewno, cegła i metal, ale też konstrukcje umożliwiające uprawę wertykalnego ogrodu.

Składające się z profesjonalistów jury konkursu Reynaers, nominowało BILT wraz z dziewięcioma innymi projektami. Ostatecznego zwycięzcę wybierały osoby głosujące przez Internet. Zwycięska firma, założona przez architekta Hansa Sluimera, otrzyma 2,5 tys. euro.

Prezentację koncepcji BILT można zobaczyć TUTAJ

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!