REKLAMA

Muzeum Historii Żydów Polskich – nominowane do światowej nagrody!

ps | 19 sty 2015 15:47 0

Pełen symboli budynek, w którym mieści się Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, otrzymał wiele istotnych nagród. Aktualnie walczy o jedną z najważniejszych nagród w świecie architektury – Mies van der Rohe Award 2015.

Budynek otrzymał nagrodę Eurobuild Awards w kategorii Najlepszy Projekt Architektoniczny Roku 2013, a także nagrodę roku 2013 Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz nagrodę Stowarzyszenia za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych. Obiekt o powierzchni liczącej 12,8 tys. m2, autorstwa fińskiego zespołu Reinera Mahlamäkiego, zachwyca geometrycznymi kształtami bryły i dynamicznym wnętrzem. 

  • Udział w realizacji tak prestiżowego projektu był dla nas wyzwaniem

    Adam Wiśniewski z firmy UZIN

    Udział w realizacji tak prestiżowego projektu był dla nas wyzwaniem zarówno jeśli chodzi o powierzchnię obiektu, jak i jego specyfikę. Wykonawcy musieli przygotować kilkanaście tysięcy metrów bardzo mocnego i stabilnego podłoża. Należało wykonać bardzo wytrzymałe, dobrze chłonne powierzchnie, które szybko osiągną gotowość do układania pokryć podłogowych. Dlatego też zarekomendowaliśmy bardzo szybko wiążącą masę wygładzającą UZIN NC 182. Zastosowano także podkład UZIN Multimoll® Vlies pod parkiet. Jego włóknista struktura tworzy warstwę zbrojącą przejmując naprężenia ścinające i rozciągające pomiędzy parkietem i parkietem oraz elastyczny podkład wytłumiający UZIN RR 188 na bazie mieszanki poliuretanowo-korkowej, przeznaczony do klejenia na nim parkietu i wykładzin tekstylnych, poprawiający również izolację termiczną. Na koniec parkiet został zabezpieczony olejem Pallmann Soyabase Plus, gwarantującym zachowanie oddychającej powierzchni podłogi, a znajdujący się w nim dodatek woskowy zapewnia odporność powierzchni na zabrudzenia. Idea tego budynku, jego nietypowa bryła oraz zastosowanie wielu ciekawych rozwiązań architektonicznych, sprawia, że jest to dziś jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie stolicy.

Od koncepcji do wykonania

Stworzenie koncepcji architektonicznej, uwzględniające jednocześnie specyficzną historię i przeznaczenie budynku, nie było łatwym zadaniem. Zwycięski projekt autorstwa fińskiego studia architektonicznego Mahlamäki & Lahdelma sprawił, że muzeum jest nie tylko pomnikiem historii, ale także niezwykłym centrum kulturalnym i edukacyjnym. Niemałym wyzwaniem była również realizacja, której podjęła się firma Polimex-Mostostal.

Statyczny pomnik – dynamiczne centrum kultury

Gmach muzeum, postawiony dokładnie naprzeciw pomnika Bohaterów Getta, ma prostą bryłę, która doskonale wpisuje się w otaczający park. Jest statyczny, wręcz chłodny. Pokryty miedzią i szkłem, które doświetla wnętrze i zapewnia grę świateł. Na jego najbardziej zewnętrznej części znajdują się hebrajskie i łacińskie litery, tworzące słowo Polin, nawiązujące do legendy o pierwszych żydowskich osadnikach na ziemiach polskich. Wejście do gmachu ma kształt hebrajskiej litery taw, którą rozpoczynają się słowa tarbut, czyli kultura oraz tewa, co znaczy arka. Pofalowane ściany w holu głównym budynku, przypominają swym kształtem wąwóz, nawiązując do przejścia Żydów przez Morze Czerwone. Z kolei przykuwająca wzrok wyrwa odzwierciedla wstrząsającą przerwę w 1000-letniej historii polskich Żydów – Zagładę. Znaczą część obiektu stanowi wystawa stała, która jest poświęcona historii Żydów polskich od średniowiecza aż do czasów współczesnych. W muzeum można zobaczyć także wystawy czasowe. Jest w nim również wielofunkcyjna sala kinowa i koncertowa na 450 osób oraz sale warsztatowe, prelekcyjne, przestrzeń dla dzieci i restauracja.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!