REKLAMA

Muzeum Polskiej Wódki – już niedługo w Warszawie

ps | 27 maj 2015 15:14 0

Muzeum zostanie otwarte na terenie dawnej Wytwórni Wódek „Koneser”, na warszawskiej Pradze, w 2017 roku. Do jego współtworzenia zaproszono wszystkich Polaków, którzy mogą dostarczyć ciekawe eksponaty.

Duch historii

Historia Wytwórni Wódek "Koneser" sięga końca XIX wieku. W zabytkowych murach fabryki przez ponad 100 lat produkowano wódki czyste, gatunkowe i winiaki. To tu powstawały receptury wielu znanych w Polsce i na świecie marek, jak Luksusowej czy Wyborowej.

  • Waldemar Golik, pracownik Konesera

    Praca w Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser to był wielki prestiż. Kiedy mówiłem, że zarabiam 50 zł na dzień, nikt nie chciał mi uwierzyć. Jednak za dobrą stawką szła także duża odpowiedzialność. Rotacja ludzi była spora, ponieważ nie każdy nadawał się do tej pracy. Należało być solidnym, bardzo dokładnym, odpowiedzialnym i odpornym na pokusy alkoholowe. Najlepiej radziły sobie z tymi oczekiwaniami kobiety, dlatego stanowiły przeważającą część pracowników.

Autorem stałej ekspozycji muzeum jest pracowania Nizio Design International. Ma to być w najbliższych latach, największa inwestycja po praskiej stronie Warszawy. 

  • Mirosław Nizio, architekt

    Projektując wnętrze muzeum zakładaliśmy, że będzie ono łączyło historię i nowoczesność. Wykorzystanie obiektów odzyskanych z dawnych gorzelni i destylarni, ich twórcze przekształcenie i recycling, a także zestawienie ze specjalnie zaprojektowanymi elementami scenograficznymi i zaawansowanymi formami multimedialnymi sprawią, że ekspozycja będzie miała unikatowy charakter.

Choć w 2007 roku fabryka w Koneserze zakończyła swoją działalność, za sprawą powstającego tu Muzeum Polskiej Wódki, ten historyczny obiekt ma szansę zyskać nowe życie.

  • Andrzej Szumowski, Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka

    Wytwórnia Koneser przez swoją historię, wyjątkową architekturę, a nawet nazwę, reprezentuje to, co jest kwintesencją polskiej wódki: tradycję, unikalność i jakość. Równocześnie jest to przestrzeń dająca szerokie możliwości, by historyczne elementy połączyć ze współczesnością. W ciągu kilku lat „Koneser” stanie się nowoczesnym centrum mieszkalno-handlowym z atrakcyjną ofertą rozrywkową i kulturalną. Muzeum Polskiej Wódki idealnie wpisuje się w koncepcję tego miejsca.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!