REKLAMA

Muzeum Sejmu Polskiego na 100-lecie niepodległości

Redakcja Propertydesign.pl | 28 lis 2016 15:31 0
Fot. Biblioteka Sejmowa

Unikatowe zbiory z I Rzeczypospolitej dotyczące Sejmu i sejmików szlacheckich, dokumenty z czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, nieprezentowane wcześniej eksponaty ilustrujące prace Sejmu XX-lecia międzywojennego, a także obiekty z okresu PRL i III Rzeczypospolitej – to wszystko znajdzie się w nowym Muzeum Sejmu Polskiego. – Projekt jest jedną z inicjatyw związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości – mówi marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Muzeum Sejmu Polskiego przedstawi parlamentaryzm jako jeden z kluczowych elementów tradycji Narodu i Państwa Polskiego. Ukazana zostanie trwałość zwyczajów sejmowych i demokratycznych rozwiązań. Główną ideą nowej placówki będzie edukacja oraz popularyzacja postawy obywatelskiej, patriotycznej i propaństwowej. Muzeum zajmie się też gromadzeniem i konserwacją eksponatów, a wśród jego zadań znajdzie się również prowadzenie prac naukowych nad dziejami Sejmu i w szerszym kontekście polskiego parlamentaryzmu.

Zgodnie z planami w Muzeum miałoby znaleźć się kilka tysięcy unikalnych eksponatów, nie tylko już zebranych m.in. w Wydziale Muzealiów Biblioteki Sejmowej (jednostki od trzech dekad gromadzącej parlamentarne artefakty), ale także archiwaliów, których selekcjonowaniem zajmie się specjalny zespół historyków powołany wkrótce przez Kancelarię Sejmu. – Będziemy starali się też zachęcić wszystkich Polaków do poszukiwania i dzielenia się z nami swoimi znaleziskami związanymi z Sejmem. Setna rocznica odzyskania niepodległości to wyjątkowy moment w naszej historii. Chcemy jak najszerszego zaangażowania w to wydarzenie. A przeszukując domowe archiwa i zakamarki nierzadko można trafić na prawdziwe skarby – podkreśla marszałek Kuchciński.

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!