REKLAMA

Najpopularniejsze materiały we wnętrzach

uk | 27 marz 2015 09:59 0

Obecnie we wnętrzach stosuje się przede wszystkim szlachetne, naturalne materiały, tj. drewno, kamień, konglomeraty kamienne. Popularne są tapety z tkanin naturalnych, z naturalnymi włóknami, np. bambusowymi. W przypadku wnętrz publicznych wykorzystywane materiały muszą spełniać określone wymogi związane m.in. z odpornością na ścieranie, na mechaniczne uszkodzenia, na światło słoneczne itp.

Zdaniem Anny Koszeli, architekta wnętrz, jeśli chodzi o kolorystykę, powodzeniem cieszą się beże, brązy, szarości, błękity oraz turkusy w chłodnej tonacji. Odcienie te są „ocieplane” właśnie naturalnymi materiałami takimi jak np. drewno. Istotną rolę we wnętrzach publicznych odgrywa obecnie energooszczędne oświetlenie LED-owe – lampy dekoracyjne o kloszach wykonanych ze szkła dmuchanego. Przy czym warto podkreślić, że nie stosuje się już „zimnych” tafli szklanych, czy to jako blatów stołów, czy też jako panele ścienne. Odchodzi się również od stylistyki glamour.

Drewno zawsze na topie

Również Justyna Mojżyk, architekt wnętrz podkreśla, że ponadczasowym materiałem, który wkrada się do niemal każdego domu jest drewno. Stosuje się elementy drewniane niezależnie od stylu, wielkości czy charakteru danej przestrzeni, bowiem jest to materiał, który możemy kształtować na tysiąc sposobów. Odpowiednio traktowany służy latami, pięknie się starzeje, a drewniane meble mogą zyskać drugie życie stając się designerską perełką. 

Już samo zagadnienie podłóg drewnianych jest tematem-rzeką: mozaiki przemysłowe, parkiety, deski o różnej szerokości, podłogi lite, warstwowe, lakierowane, szczotkowane, olejowane…. Jak się w tym odnaleźć? Właściciele zwierząt chętnie sięgają po podłogi olejowane, bowiem można je samodzielnie regenerować, a problem porysowanego lakieru widocznego pod światło w końcu odchodzi w zapomnienie.

Szerokie, długie deski w ciemnym kolorze zastosowane na dużej powierzchni wyglądają pięknie, ale nie są zbyt praktyczne dla rodzin z małymi dziećmi o dużym temperamencie. Drewniane klocki, samochodziki na metalowych kółeczkach czy rowerki często zostawiają ślady, które w przypadku podłogi o węższych i krótszych elementach byłyby mniej widoczne.

Odejście od dywanów przykrywających całą powierzchnię podłogi na rzecz niewielkich dywaników przy kanapie, wiąże się z koniecznością spojrzenia na podłogę nie tylko pod kątem estetyki, ale także funkcjonalności i praktyczności, którą w dużej mierze określa sposób funkcjonowania inwestora i jego bliskich.

Co do kuchni?

Przestrzeń między szafkami kuchennymi coraz częściej ubrana jest w szkło, różnego rodzaju panele, mozaiki, farby i tapety zmywalne oraz forniry. Wybierając materiały do tego pomieszczenia należy pamiętać, aby dokładnie przeanalizować potrzeby i oczekiwania. Czy kuchnia ma tylko pięknie wyglądać, bo gotujemy w niej wodę na herbatę, czy ma być trwała, odporna i łatwa w utrzymaniu, a co najważniejsze: w czyszczeniu?

Szklane panele, pozbawione fug i chropowatej powierzchni są wygodne i łatwe w utrzymaniu czystości pod warunkiem, że nie jest to jednolita, podświetlona czarna tafla, która jest niezwykle efektowna, ale i wymagająca. Jasne powierzchnie, dodatkowo ze wzorem, ukryją ślady codziennego użytkowania.

Miłośnicy laminatów HPL bądź forniru w przestrzeni między szafkami kuchennymi powinni natomiast pamiętać, aby w ich kuchni zamiast gazowej pojawiła się płyta indukcyjna. 

Urządzając łazienkę najczęściej sięga się po płytki. Wybierając te, które są rektyfikowane (o równych krawędziach, ściętych na 90 stopni) uzyska się mniejsze fugi, co ma znaczenie zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

    4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
    Zarejestruj się!

    0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!