REKLAMA

Nie olewamy miasta – nowa miejska inicjatywa

ps | 04 maj 2015 14:29 0
Plakat. Fot. Archiwum

Trwa XVII edycja konkursu na Projekt Łazienki Publicznej KOŁO. Tym razem konkurs poszerza swoją formułę. Oprócz wyłonienia zwycięskiego projektu toalety w Parku Zachodnim we Wrocławiu, organizatorzy chcą również zwrócić uwagę na ważne kwestie społeczno-kulturowe, związane z wykorzystaniem przestrzeni miejskiej.

  • Justyna Zborowska, Koordynator ds. PR firmy KOŁO

    Kolejne edycje pokazały nam, że konkurs spotyka się z dużym odzewem nie tylko wśród osób z branży, do których jest bezpośrednio skierowany – architektów i studentów. Ostatnie realizacje, takie jak pawilon „Plażowy” w Warszawie, toaleta w Kazimierzu Dolnym, czy powstający właśnie obiekt w Krakowie uświadomiły nam, że tematem żywo zainteresowani są również miejscowi aktywiści, animatorzy kultury, artyści, przedstawiciele miast oraz sami mieszkańcy. Jednym słowem wszyscy ci, dla których losy i rozwój miasta – jego wygląd, architektura, a także stan czystości – są ważne. Tym bardziej, że oprócz swoich podstawowych funkcji, obiekty te to także ciekawe miejsca spotkań i nowe, atrakcyjne architektonicznie punkty na mapie miasta, doceniane przez zagraniczne serwisy. Dlatego w tym roku, oprócz zachęcenia projektantów do udziału w konkursie, postanowiliśmy zaprosić do współpracy wszystkich tych, którzy pragną zmieniać przestrzeń miasta, czyniąc ją bardziej przyjazną, komfortową i estetyczną. Tak powstała inicjatywa „Nie olewamy miasta”, w ramach której chcemy zbudować społeczność „Koło kultury miejskiej”.

Akcja „Nie olewamy miasta” zyskała już swoich pierwszych zwolenników. Wśród nich znajduje się Aleksandra Czupkiewicz, studentka Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Architektury, czynnie zaangażowana w życie społeczne Wrocławia.

  • Aleksandra Czupkiewicz, studentka Politechniki Wrocławskiej

    Chcemy zwrócić uwagę nie tylko architektów, ale przede wszystkim mieszkańców, na kwestię przestrzeni miejskiej, jej architektury oraz wpływu oddolnych inicjatyw na rozwój miasta. We Wrocławiu działa wiele organizacji skupiających miejskich entuzjastów, np. Akcja Miasto, Towarzystwo Upiększania Miasta czy Wsypa Słodowa 7, których praca i zaangażowanie prowadzą do wielu pozytywnych zmian. W organizowanej wspólnie z firmą KOŁO akcji, ważny punkt naszych działań stanowi zaplanowana na 13 maja debata pod hasłem „Nie Olewamy Miasta. MIKROarchitektura - MAKSIspołeczeństwo.” Punktem wyjścia do dyskusji będzie siła oddziaływania małych form urbanistyczno-architektonicznych. Przykłady takich instalacji jak „Polegiwacz” Mikołaja Smoleńskiego czy hit zeszłorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego – „Projekt Rowerowy Wrocław” pokazują, że warto o tym rozmawiać i wspierać realizację takich pomysłów oraz, co najważniejsze, że dzięki takim inicjatywom wzrasta zaangażowanie mieszkańców w sprawy miasta. 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!