REKLAMA

Nie żyje Zaha Hadid

ps | 01 kwi 2016 09:49 0
Zaha Hadid. Fot. © Mary Mccartney

Świat obiegła smutna wiadomość. Zmarła słynna architekt Zaha Hadid. Przyczyną śmierci był zawał serca. Miała 65 lat. Była autorką budynku, który miał stanąć w sąsiedztwie Hotelu Marriot w Warszawie.

Zaha Hadid od jakiegoś czasu przebywała w szpitalu w Miami, gdzie leczono u niej zapalenie oskrzeli. Właśnie tam doznała ataku serca, który okazał się być śmiertelnym. 

Hadid urodziła się w 1950 roku w Iraku. Ukończyła studia na Uniwersytecie w Bejrucie, a potem na Architectural Association School w Londynie. Była pierwszą kobietą, z która zdobyła prestiżową nagrodę - Pritzkera, Strilinga i Miesa van der Rohe. Jej projekty znane są na całym świecie. Do jej najważniejszych dzieł należą: Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Riverside Museum w Glasgow (część tamtejszego Museum of Transport), Guangzhou Opera House w Chinach oraz Olympic Center w Londynie.

Projekt Hadid miał być również zrealizowany w Warszawie. Architekt w 2008 roku zaprojektowała budynek Lilium Tower, który miał stanąć na działce obok hotelu Marriot, przy Dworcu Centralnym. Obiekt miał być wyższy od Pałacu Kultury i Nauki o 20 metrów. Z przyczyn globalnego kryzysu gospodarczego, realizacja nie doszła do skutku. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!