REKLAMA

Nowa nagroda na Światowym Festiwalu Architektury

Mariusz Golak | 22 maj 2014 11:51 0
shutterstock_26339666.jpg

Organizatorzy Światowego Festiwalu Architektury (World Architecture Festival - WAF), który odbędzie się 1-3 października 2014 roku w Singapurze, ogłosili, że w tegorocznej, 7. edycji konkursu, po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda "Wood Excellence Prize" dla najlepszego projektu, w którym główną rolę odgrywa drewno.

Nagrodę ufundowało Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Przewodniczącym jury, które wybierze laureata nagrody "Wood Excellence Prize", jest Matteo Thun, światowej sławy architekt i projektant.

Drewno jest surowcem ekologicznym i niezastąpionym materiałem w pracy architekta i designera. Codziennie stajemy przed wyzwaniem projektowania prostych w formie, a przy tym innowacyjnych budynków i produktów, zgodnie z zasadami zrównoważonego wzornictwa. Mam nadzieję, że nagroda "Wood Excellence Prize" przyczyni się do realizacji tego celu i bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tak prestiżowym wydarzeniu – powiedział Matteo Thun.

Udział w konkursie o nagrodę "Wood Excellence Prize" jest bezpłatny, a prace można zgłaszać do 30 maja 2014 roku. Projektanci lub architekci, którzy zakwalifikują się do finału, będą mieli okazję zaprezentować swój projekt członkom jury podczas Światowego Festiwalu Architektury i uzasadnić, dlaczego zasługuje on na wygraną. Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone podczas ceremonii rozdania nagród 3 października 2014 roku.

AHEC zdecydował się ufundować nagrodę dla najlepszego projektu z wykorzystaniem drewna na Światowym Festiwalu Architektury, ponieważ należy on do grona najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez promujących drewno na świecie. Jako jeden z nielicznych prawdziwie ekologicznych surowców naturalnych drewno jest wykorzystywane w wielu innowacyjnych branżach. Jednak to dzięki kreatywności designerów możemy w pełni docenić jego ogromny potencjał. Dlatego gorąco zachęcamy projektantów i architektów z Polski do zgłaszania swoich projektów do konkursu "Wood Excellence Prize” – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w hotelu Marina Bay Sands w Singapurze, który został w przeszłości wyróżniony nagrodą WAF. Cztery pierwsze edycje tej imprezy miały miejsce w Barcelonie, która stanowiła doskonałe tło dla prezentacji międzynarodowych projektów architektonicznych. Do wszystkich dotychczasowych edycji Światowego Festiwalu Architektury zgłoszono ponad 12,5 tys. prac, w tym ponad 2 tys. w 2012 roku. Do grona finalistów wielokrotnie kwalifikowały się też biura i pracownie architektoniczne z Polski, m.in. KWK Promes, Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia czy krakowska pracownia Ingarden & Ewý.

Nagrody Światowego Festiwalu Architektury przyznawane są w 28 kategoriach. O statuetki i międzynarodowe uznanie rywalizują uczestnicy z różnych krajów. W poprzednich edycjach wyróżniono zarówno znane, międzynarodowe biura architektoniczne, jak i małe, lokalne pracownie. Projekty, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach, automatycznie wchodzą do konkursu o prestiżową nagrodę dla Budynku Roku, któremu przewodniczy specjalne jury Światowego Festiwalu Architektury. W tym roku w jury, którego obradom będzie przewodniczył Richard Rogers, znajdą się również: Rocco Yim, Julie Eizenberg, Enric Ruiz Geli i Peter Rich.

Więcej informacji na temat Światowego Festiwalu Architektury można znaleźć na stronie: www.worldarchitecturefestival.com.

 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!