REKLAMA

Nowa wizytówka Kołobrzegu

Redakcja Propertydesign.pl | 21 lip 2016 10:25 0
Promenada w Kołobrzegu, fot. Dasag

W Kołobrzegu rozpoczął się pierwszy sezon intensywnego użytkowania zrewitalizowanej w ubiegłym roku nadmorskiej promenady. Odświeżone bulwary zachwycają minimalistyczną formą i funkcjonalnością, przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowej trwałości.

Po ponad 40 latach jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Kołobrzegu doczekało się modernizacji. W 2014 roku w ramach konkursu: „Rewitalizacja mola spacerowego w Kołobrzegu” wyłoniony został projekt kompleksowego odświeżenia pasa nabrzeża wraz z otaczającym go terenem. I nagrodę przyznano architektowi Pawłu Skórze z Bydgoszczy. Elementy małej architektury oraz wysokogatunkowe materiały na nawierzchnie dostarczył polski producent wyrobów betonowych - Dasag. Firma specjalizuje się w realizacji nietypowych zamówień dla miejsc użyteczności publicznej, jej wyroby zostały wykorzystane m.in. przy budowie promenady w Świnoujściu, traktów w Trzęsaczu czy na nawierzchniach wrocławskiego placu Nowy Targ.

Metamorfoza nadmorskiego krajobrazu

W założeniu włodarzy miasta zrewitalizowana promenada miała odznaczać się lekkością oraz ponadczasowym minimalizmem. Duże, jednostajnie wykończone płaszczyzny mogą tworzyć statyczny widok – jest to szczególnie niekorzystne w przypadku rozległych przestrzeni miejskich. Aby uniknąć takiego efektu i uzyskać optyczny podział powierzchni, inwestor zdecydował się na użycie  płyt Promenada z kolekcji marki Dasag. Główny deptak tworzą płyty w trzech stonowanych odcieniach szarości oraz grafitu i – wyprodukowanym specjalnie na potrzeby tej inwestycji - dużym formacie 80x20x8 cm. Istotnym elementem kołobrzeskich bulwarów są ponadto rozległe schody w formacie 120x2000x15 cm, które pełnią także funkcję trybun. Prowadzące do zejścia nad morze schody znajdują się w strefie oddziaływania sztormów, dlatego już na etapie produkcji wykonano w nich specjalne otworowanie, które umożliwiło stabilny montaż wielkogabarytowych elementów. Dopełnienie całości stanowi spójna stylistycznie z nawierzchnią mała architektura: ławki, poidła, kosze i donice.

By sprostać wyzwaniom

O ile w przypadku ciągów dla pieszych w Kołobrzegu wystarczyło zastosowanie płyt o zwiększonej grubości, o tyle dopasowanie produktów z segmentu wyrobów premium do drogi pożarowej było sporym wyzwaniem technologicznym. – Zgodnie z wytycznymi mieliśmy zwiększyć zdolność przenoszenia naprężeń płyty z wartości 8 MPa (dla płyt niezbrojonych) do 15 MPa. Zachowanie walorów estetycznych było złożonym, choć, jak się okazało, nie niemożliwym do zrealizowania zadaniem - mówi Mirosław Fiołek, kierownik działu B+R marki Dasag. To jednak nie jedyne wyzwanie, jakie bulwar stawiał przed producentem. Aby sprostać wysokim wymaganiom wizualnym i skomplikowanej budowie wielkogabarytowych płyt schodowych, należało wykonać elementy trybun z betonu samozagęszczalnego. Stworzenie takiej mieszkanki przełożyło się na wysoką wytrzymałość i szczelność stwardniałego materiału, który dodatkowo został pokryty specjalną powłoką zabezpieczającą przed wnikaniem wody i ułatwiającą utrzymanie betonu w czystości.

CAŁY ARTYKUŁ O PROMENADZIE W KOŁOBRZEGU PRZECZYTASZ TU

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!