Punktem wyjścia dla stworzenia koncepcji nowej ekspozycji Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie stała się specyficzna symbolika języka chemii stosowanego do opisu cząsteczek czy reakcji chemicznych. Oznaczenia wiązań w strukturalnych wzorach związków chemicznych poprowadzą zwiedzającego przez przestrzenie ekspozycyjne. Wyabstrahowany kształt sześcioboku poprzez multiplikacje posłuży do zbudowania graficznej siatki, która stanie się w Muzeum początkiem prowadzonej narracji.
Na przestrzenie ekspozycyjne zostaną zaadaptowane głównie parter i pierwsze piętro kamienicy. Ale odwiedzający Muzeum będą mogli korzystać także z innych kondygnacji. Na drugim piętrze znajdzie się sala audiowizualna, a na kolejnym – sala wystawienniczo-konferencyjna. Program zwiedzania został zbudowany w oparciu o przedstawienie dwóch okresów i krajów, na które się dzieli życie uczonej.
Pierwsza część zatytułowana „Polska” będzie prezentowała dzieciństwo i młodość Marii Skłodowskiej-Curie oraz wpływ środowiska rodzinnego na kształtowanie się jej zainteresowań. Druga – „Francja” – będzie ukazywała okres francuski, studia, małżeństwo z Piotrem Curie, ich dom i pracę naukową.
ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ I GALERIĘ ZDJĘĆ
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!