REKLAMA

Nowelizacja ustawy dotyczącej zabytków: zobacz co uchwalił Sejm

Redakcja Propertydesign.pl | 04 lis 2016 17:02 0
Fot. pixabay

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zabytków znajdującej się obecnie w okresie vacatio legis. Zarówno ustawa, jak i jej nowelizacja wejdą w życie 25 listopada.

W głosowaniu wzięło udział 431 posłów, 429 było za, jeden - przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.Obecnie nadal obowiązuje ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku. Znowelizowano ją w lipcu 2015 roku, ale nowela nie weszła w życie, ponieważ była badana przez Trybunał Konstytucyjny. W maju br. stwierdził on zgodność nowelizacji z Konstytucją RP, co umożliwiło prezydentowi podpisanie ustawy. Jednak w czasie pomiędzy uchwaleniem nowelizacji a jej podpisaniem przez prezydenta przepisy zmieniły się i konieczne było wprowadzenie w niej zmian.

Głosowana w piątek przez Sejm nowelizacja ma charakter techniczny.

W uzasadnieniu przygotowywanej nowelizacji napisano, że "nowelizowana jest ustawa nowelizująca w okresie jej vacatio legis. To jest przypadek przewidziany w § 91 ust. 2 Zasad Techniki Prawodawczej - +W szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia luki w prawie, można wyjątkowo znowelizować przepisy zmieniające ogłoszonej ustawy w okresie ich vacatio legis+".

PRZECZYTAJ CAŁĄ INFORMACJĘ NA TEMAT NOWELIZACJI USTAWY O ZABYTKACH

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!