REKLAMA

Nowoczesne wnętrze polskiego konsulatu w Pradze

ps | 20 maj 2015 08:35 0

Konsulat w czeskiej Pradze zlokalizowany jest w samym centrum, na Starym Mieście. Poprzez nowy projekt wnętrza biura, chciano osiągnąć oryginalną siedzibę, pełną polskich akcentów z czeskimi elementami. Przed wyzwaniem stanęli projektanci z pracowni 81.WAW.PL.

Charakterystyczną cechą wnętrza budynku są nieregularne ściany i korytarze. Zdecydowano, że w projekcie i późniejszej realizacji, użyte zostaną jedynie polskie produkty. Podstawą realizacji było zamontowanie w istniejące już wnętrze betonowej kostki będącej jednocześnie pomieszczeniem, w którym znajdują się stanowiska obsługi interesantów. Kostka ta została obłożona prefabrykowanymi betonowymi płytkami w kształcie diamentów, wyprodukowanymi przez Klinikę Betonu. Swoim dynamicznym kształtem nawiązują do trójkąta w narodowej fladze Czech. Zastosowane płytki w większości są w kolorze białym. Jako akcent narodowy architekci zdecydowali się na umieszczenie dodatkowo kilku czerwonych diamentów. Dzięki temu powstał motyw biało-czerwonej flagi. 

 • Michał Gierwatowski, radca ambasady RP w Pradze

  Poprosiliśmy biuro 81.WAW.PL o pomoc i przedstawienie projektu aranżacji wnętrz nowej siedziby wydziału konsularnego placówki. Projekt, który do nas trafił, był kwintesencją potrzeb placówki. Z dużym powodzeniem udało się połączyć funkcjonalność konsulatu, która wiąże się z codzienną obsługą interesantów, z nietuzinkowym wyglądem i wyposażeniem wnętrz, stanowiących wizytówkę naszego kraju w oczach odwiedzających urząd obcokrajowców. Bardzo dobrze zaprojektowane wnętrza stały się przyjemnym i przyjaznym miejscem pracy. Dobrane przez Annę Paszkowską-Grudziąż i Rafała Grudziąża materiały i meble, oczywiście tylko polskiego projektu i wykonania, tworzą w urzędzie miłą i sympatyczną atmosferę. Architekci z 81.WAW.PL to osoby, które bardzo uważnie słuchają potrzeb, a następnie przenoszą je w realia miejsca. Umiejętność sprawnego połączenia tych dwóch, często rozbieżnych, kierunków to ogromna sztuka, która w przypadku praskiego projektu udała się w 100 %. 
 • Rafał Grudziąż i Anna Paszkowska-Grudziąć, pracownia 81.WAW.PL

  Rafał Grudziąż i Anna Paszkowska-Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL Fot. Archiwum
  Rafał Grudziąż i Anna Paszkowska-Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL Fot. Archiwum

   

  Punktem wyjścia do stworzenia projektu było znalezienie cech wspólnych Polski i Czech. – Mianownikiem są m.in. blokowiska z betonowych elementów prefabrykowanych, będące spuścizną czasów komunistycznych. Postanowiliśmy do tego nawiązać, ale potraktować temat w sposób nowoczesny. Stąd zastosowanie współczesnego betonowego prefabrykatu, jakim jest okładzina ścienna. Całość należało zrealizować tak, aby ściana z betonowymi płytkami widoczna była zarówno od strony punktu obsługi interesantów, jak i od strony pomieszczenia wielofunkcyjnego.
   
  Naturalne drewno zarówno ociepla betonowe wnętrze, ale również pokazuje siłę polskiego meblarstwa, z którego słyniemy. Dlatego zależało nam, aby zastosować właśnie sklejkę, a nie drewnopodobne płyty, które są jedynie imitacją naturalnego materiału.

  Tektonika elementów nawiązuje do ozdobnej betonowej ściany w pomieszczeniu obsługi interesantów, ale dzięki temu że jest miękka, idealnie odnajduje się w przestrzeni dla dzieci

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!