REKLAMA

O tych młodych architektach może być niedługo głośno!

Redakcja Archiconnect.pl | 29 wrz 2017 08:18 0
Autorzy: Ewelina Wiciak i Barbara Romańska – Parawanowiec

Ci projektanci naprawdę dobrze rokują! Fundacja im. Stefana Kuryłowicza, wybitnego polskiego architekta, wybrała właśnie trzy finałowe projekty w swoim dorocznym konkursie PRAKTYKA na najciekawszy pomysł autorstwa młodych adeptów architektury. Poznajcie finalistów!

Stypendium PRAKTYKA to trwający sześć miesięcy program dla młodych architektów, 
w ramach którego wybrany w drodze rekrutacji projektant lub zespół otrzymają wsparcie 
finansowe i merytoryczne by rozwinąć swoje pomysły na ulepszenie wybranej przestrzeni 
publicznej w Polsce. 

31 lipca zakończyła się rekrutacja do Stypendium Praktyka organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Jury, w skład którego weszli: arch. Ewa Kuryłowicz, arch. Przemo Łukasik, arch. Dorota Szlachcic, arch. Agnieszka Szultk, arch. Jakub Wacławek, arch. Aleksandra Wasilkowska oraz Mieczysław Godzisz wybrało właśnie trzy najlepiej rokujące projekty. Finalistami tegorocznego konkursu PRAKTYKA zostali:

- Ewelina Wiciak i Barbara Romańska – za projekt Parawanowiec  
- Mariusz Jaworski i Magdalena Ziółkowska – za projekt Nad Balatonem  
- Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak – Most dla mostu 

Jury oceniało zgłoszenia według kryteriów: jakość i oryginalność projektu, umiejętność identyfikacji problemu, odpowiedź na postawiony problem, funkcja miastotwórcza / społeczna, wykonalność/potencjał znalezienia partnerów/ sponsorów. To spośród tych trzech finałowych projektów zostanie wybrany tegoroczny laureat konkursu PRAKTYKA. Poznamy go już w połowie października.

Uzasadnienia jury: 

Ewelina Wiciak i Barbara Romańska – Parawanowiec: 
Jedna z najbardziej twórczych prac, wręcz poetycka. Pomysł pokonania „kultury” grajdołów i parawanów na plaży. Projekt prowokacyjny z gatunku eksperymentalnych, bardzo dynamiczny, żyjący, wymuszający „koizolację” użytkowników plaży. Posiadający bardzo duże pole do modyfikacji oraz wykorzystujący ekologiczne rozwiązanie. Ale przede wszystkim zmuszający do refleksji oraz podjęcia dialogu nad stanem i sposobem „zagospodarowania przestrzennego” polskich plaż.

Mariusz Jaworski i Magdalena Ziółkowska – Nad Balatonem 
Projekt nawiązujący w romantyczny sposób do historii przedstawionego miejsca. Jest próbą wskrzeszenia go. Praca o charakterze miastotwórczym o dużym zasięgu, dający impuls mieszkańcom do wyjścia z przysłowiowych czterech kątów i poznania drugiego człowieka / sąsiada. Praca poniekąd poruszająca temat „architektura kontra natura” i zmuszająca do dyskusji jak bardzo można ingerować w teren. Projekt dobrze realizuje założenia design thinking – zauważ miejsce, zdiagnozuj jego potrzeby i wypisz jego wartość.

Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak – Most dla mostu 
Jedyna i bardzo ciekawa propozycja urbanistyczna, poniekąd utopijna ze względu na skalę, przeprowadzona z rozmachem. Dobrze zdiagnozowany problem ogromnych przestrzeni do zagospodarowania pod infrastrukturą. Jest próbą przywrócenia miejsc zapomnianych do organizmu miasta i nadaniu im nowego znaczenia/funkcji. Największym potencjałem tego projektu może być kompleksowe rozwiązanie dla tych bardzo trudnych i nieprzyjaznych człowiekowi miejsc, które będzie można stosować na skalę globalną.

Działalność Fundacji im. Stefana Kuryłowicza ma na celu wspieranie i promocję odważnej i odpowiedzialnej twórczości architektonicznej. Patron Fundacji, Profesor Stefan Kuryłowicz był wybitnym twórcą architektury. Wierzył, że ład architektoniczno–urbanistyczny można osiągnąć dzięki mądrej współpracy profesjonalistów z różnych dziedzin. Uważał także, że dobra reputacja jest koniecznym warunkiem swobody twórczej, która jest przyznawana twórcom przez społeczeństwo, dlatego przez całe życie dążył do umocnienia pozycji zawodu architekta w świadomości społecznej.

Czytaj więcej o programach Fundacji im. Stefana Kuryłowicza: TUTAJ

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!