REKLAMA

Oryginał - wystawa główna Festiwalu Wawa Design

ps | 14 wrz 2015 12:21 0

Projektanci i przedsiębiorcy na całym świecie borykają się z licznymi podróbkami swoich produktów. Walka z nimi to mozolna praca, często nie przynosząca efektów. Podczas tegorocznej edycji Wawa Design Festiwal pokazano jaka jest różnica miedzy oryginałem, a kopiami lub inspiracjami.

Okazuje się, że projektanci mogą liczyć na pomoc i wsparcie w kwestiach prawnych. Podczas inauguracji wystawy organizatorzy chcieli pokazać dlaczego nabywanie oryginalnych produktów bardziej się opłaca. Wystawa powstała przy współpracy z Fabryką Form, Koziol Traum kugel oraz Vitrą. 

Wraz z wystawą Oryginał, swoje "oryginalne" produkty wystawiała marka Mad Bicycles, produkująca oryginalne, designerskie rowery. Są to wyjątkowe wyroby, szyte na miarę w polskiej manufakturze. Proces tworzenia pojedynczego egzemplarza rozpoczyna się na kartce papieru, a dobiega końca w pracowni metaloplastycznej. Rowery te są wyposażone w niezawodny system przerzutek planetarnych oraz amortyzatory sprężynowe. Szerokie koła zapewniają stabilność i bezpieczeństwo jazdy. 

  • Iwona Kowalczyk, kurator wystawy Oryginał

    Słowo "Design", a także przedmiot, który opisuje się mianem "designerskiego" robi w naszym kraju coraz większą karierę. Designerski przedmiot to dla wielu drogi, luksusowy gadżet, nie koniecznie z przypisaną funkcją. Mało jest osób, które zastanowią się nad tym, czy produkt jest nie tylko ładny, ale także dobrze zaprojektowany i funkcjonalny. A właśnie nad funkcjonalnością i estetyką rzeczy, które nas otaczają, pracuje często wielu projektantów, konstruktorów, ergonomistów. W zależności od skomplikowania przedmiotu, jego zaprojektowanie wymaga czasem dużej interdyscyplinarności. Nieświadomość społeczeństwa o powstawaniu i wartości tych warsztatów sprawia, iż często satysfakcjonuje nas tańsza i mocno odbiegająca od oryginału podróbka. Na szczęście świadomość społeczna wzrasta, co jest skutkiem coraz większego nacisku na promocję wzornictwa. Wystawa Oryginał oraz tegoroczna edycja Wawa Design Festiwal pokazuje jaka jest różnica pomiędzy oryginałem, a tanimi falsyfikatami ikon designu. 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!