REKLAMA

Oryginalne Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

ps | 24 cze 2015 13:09 0

Przypominająca olbrzymie śmigło bryła i konstrukcja w perfekcyjny sposób łącząca surowy beton z lśniącymi taflami szkła – tak najprościej opisać można nowy gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Architektura najwyższych lotów

Wielofunkcyjny budynek główny nie tylko zachwyca oryginalnym wyglądem, ale również spełnia surowe wymagania budownictwa zrównoważonego. Nowy gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych projektów architektonicznych ostatnich lat. Autorzy projektu: niemiecko – polski zespół Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski (partner w biurze Horizone Studio), stojący za tą oryginalną koncepcją, stworzyli obiekt, który w perfekcyjny sposób łączy klimat dawnego lotniska z duchem nowoczesności.

Budynek krakowskiego MLP składa się z trzech przeszklonych skrzydeł, a jego bryła z lotu ptaka przypomina potężne śmigło. Całość wykonana jest z surowego w odbiorze betonu i połyskującego w słońcu szkła, dzięki czemu obiekt harmonijnie wtapia się w otaczający go krajobraz. Wykorzystanie na fasadzie budynku szkła nie tylko dodało projektowi lekkości, ale także umożliwiło „otwarcie” obiektu w kierunku parku i pozwoliło na jeszcze lepsze wyeksponowanie zbiorów.

Nowy gmach muzeum, poza rozległą przestrzenią wystawową, mieści w sobie też obszerną bibliotekę, salę wykładową na 150 osób, restaurację i pomieszczenia administracyjne. Wszystkie wnętrza zaplanowane zostały w taki sposób, by zwiedzający mogli bez przeszkód podziwiać zgromadzone eksponaty. Warto podkreślić, że nowy gmach muzeum zyskał rozgłos i uznanie jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych.

W 2009 roku architekci zostali zaproszeni na VII Międzynarodowe Biennale Architektury w Sao Paulo, gdzie prezentowali swoją koncepcję MLP. Kolejne prestiżowe wyróżnienia zostały przyznane już po ukończeniu inwestycji. Budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego zdobył nagrodę im. J. Bogdanowskiego za najlepszy obiekt zrealizowany w Krakowie w 2010r., był też nominowany do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award 2011. Dodatkowo w 2012r. zdobył główną nagrodę Cemex Building Awards i został uznany za najlepszy budynek użyteczności publicznej na świecie wykonany z betonu architektonicznego. Budynek zwyciężył również w konkursie „Polska Pięknieje" w kategorii obiekt turystyczny.

Największy obiekt pasywny na świecie

Nowy gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego to obiekt, który zasługuje na szczególne uznanie nie tylko z powodu oryginalnej bryły. Architekci dołożyli wszelkich starań, by wpisywał się on także w ekologiczne trendy i spełniał międzynarodowe standardy architektury pasywnej. Budynek zaprojektowano zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego i tzw. „potrójnej odpowiedzialności”.

Myśleliśmy o czynnikach związanych z dobrym samopoczuciem osób przebywających w obiekcie (ilość światła naturalnego, jakość powietrza, jakość akustyczna) oraz ekonomiczność eksploatacji – mówi Bartłomiej Kisielewski, partner w biurze Horizone Studio. 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!