REKLAMA

Osiedle Art Modern pojawi się w Łodzi

ps | 29 lip 2015 14:17 0

W Łodzi rozpoczęła się budowa osiedla Art Modern. W pierwszym etapie inwestycji, który planowany jest na koniec 2016 roku, ma powstać 98 mieszkań. Jego powierzchnia obejmie tereny wokół zabytkowego budynku elektrowni, który niegdyś zasilał dawną fabrykę filcu, przędzalnię oraz fabrykę kapeluszy Karola Weilego i Stanisława Landaua.

Nowe osiedle mieszkaniowe ma pojawić się u zbiegu ulic Wróblewskiego, Wólczańskiej i Skrzywana w Łodzi. Burzliwa historia działki o powierzchni 2,3 ha jak w soczewce odzwierciedla historię fabryk w Łodzi. OPG Property Professionals przy ul. Wróblewskiego 6/8 pisze jej kolejny rozdział – mówi Andrzej Szczepanik, manager projektu.

Obiekt, którego głównym wykonawcą jest Skanska, będzie składał się z trzech budynków. Dwa z nich dzielić będą wspólny podziemny garaż. W obiekcie (o kubaturze 24,3 tys. m3) znajdzie się 98 mieszkań, których łączna powierzchnia użytkowa wyniesie 4,9 tys. m2. Powstaną także dojazdy, parkingi, zieleń, a także elementy małej architektury.

Do wykonania zbrojenia konstrukcji Skanska zużyje 300 ton stali zbrojeniowej, co odpowiada ponad 10 wagonom węgla. Następnie przystąpimy do wykonania konstrukcji żelbetowej budynku. Realizacja tego zadania pochłonie blisko 4000 m3 betonu, w tym ok. 1000 m3 specjalistycznej mieszanki wodoszczelnej. Oznacza to, że na naszą budowę przyjedzie ok. 450 betonowozów. W ramach robót ziemnych przemieścimy też ponad 8000 m3 gruntu. – opowiada Michał Piechura, kierownik budowy, Skanska.

Teren pofabryczny wyzwaniem dla wykonawcy

Praca na terenie pofabrycznym może okazać się trudnym zadaniem, ponieważ znajdują się na nim wiele elementów uzbrojenia terenu. Podczas robót ziemnych wykonawcy mogą natrafić na przeszkody w postaci ceglanych fundamentów, studni czy rur. Jednak Skanska zapewnia, że wszystkie te elementy mają zostać odpowiednio wcześniej zlokalizowane oraz zabezpieczone.

Zastosowanie igłofiltrów i technologii białej wanny

Wykonanie prac mogą utrudniać warunki gruntowo-wodne na terenie budowy. Obiekt znajduje się bowiem na gruntach spoistych, a część z nich może wymagać wymiany. Z powodu gęstej zabudowy, głębokich wykopów i ograniczonej powierzchni działki - teren zabezpieczą grodzice stalowe typu Larssen. Zastosowane zostaną także igłofiltry, które będą użyte do odwodnienia wykopów. Woda będzie przez nie odprowadzona do sieci miejskiej przez cały okres trwania robót fundamentowych. Natomiast zastosowanie szczelnych fundamentów ograniczy przesączanie wody do obiektu. Część podziemna zostanie wykonana w technologii białej wanny. Jest to konstrukcja betonowa, którą cechuje podwyższona odporność na przenikanie wody. Jej elementy stworzy wodoszczelna mieszanka betonowa o ściśle określonych parametrach. Beton, który zostanie wykorzystany do budowy białej wanny, zapewni wodoszczelność przy ciśnieniu wody dochodzącym nawet do 8 megapaskali. 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!