REKLAMA

Pete Kercher: dawne myślenie o designie się kończy

Redakcja Archiconnect.pl | 28 gru 2017 18:49 0
Bez tytułu.jpg

Pete Kercher to założyciel Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności oraz ambasador organizacji Design for All Europe, od lat zaangażowany w ideę tworzenia designu bez barier. W trakcie Forum Dobrego Designu 2017 opowiadał, w jaki sposób projektowanie może zmieniać świat.

-  Jeżeli patrzymy na swoisty rynek projektowania w średnim i długim okresie, myślę, że myślenie w starym stylu, jakoby design skupiał się na produktach dwu- i trójwymiarowych się kończy. Oczywiście zawsze będzie zapotrzebowanie na inteligentnie stosowany design w projektowaniu produktów w 2, 3D oraz usług, jednak coraz bardziej zmierzamy w kierunku sytuacji, w której myślenie projektowe będzie odnosić się do istotnych pytań naszej ery. Jak poradzić sobie z problemami populacji nomadów, różnorodności etnicznej, starzejącej się populacji, grup osób z niepełnosprawnością – ponieważ w wyniku lepszej opieki zdrowotnej, ludzi z niepełnosprawnością jest więcej – i tak dalej... To wszystko są największe wyzwania przyszłości - mówi Pete Kercher. 

Design może tworzyć odpowiedzi na te sytuacje, ale nie sam, w pojedynkę, musi to być współpraca. Musi nauczyć się współpracować z pokorą ze grupami odbiorców, nie z pozycji wyższości, ale nauczyć się słuchać: czego ludzie potrzebują. Ale także słuchać tego, o czym sami nie mówią. Ich aspiracji, pragnień, ale jednocześnie rzeczy, o których niekoniecznie mówią głośno, ale które w jakiś sposób się przejawiają/pojawiają w rozmowie. A korzyści z tego płynące nie dotyczą wyłącznie przemysłu. Są to także korzyści dla administracji publicznej, która może zapewnić więcej satysfakcjonujących usług, są to również korzyści dla środowiska kulturowego - dodaje. 

Forum Dobrego Designu 2017 odbyło się 6 grudnia 2017 r. w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy w Warszawie. W trakcie wydarzenia ponad 60 prelegentów wzięło udział w 20 dyskusjach, wykładach i prezentacjach, którym przysłuchiwało się ponad 800 uczestników - projektantów, architektów, producentów, dystrybutorów i designerów. Jakimi klientami są współcześni nomadzi? Jak projektować dla millenialsów i osób 50+? Jaka przyszłość czeka design? Forum Dobrego Designu 2017 po raz kolejny ujęło temat projektowania w wielu różnych kontekstach. Zapraszamy do śledzenia relacji i wideorelacji z wydarzenia.

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!