REKLAMA

Pierwszy ekologiczny budynek użyteczności publicznej w Łodzi

ps | 22 gru 2015 14:05 0

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zyskał nowoczesny i ekologiczny biurowiec. To pierwszy tego typu budynek użyteczności publicznej w mieście.

Miejsce pracy i propagowania idei proekologicznych

Część pierwsza jest przykładem nowoczesnego, energooszczędnego biura, zaś w części drugiej powstała sala pokazowo-edukacyjna o charakterze wystawienniczym połączona z salą konferencyjną oraz zewnętrznymi ścieżkami edukacyjnymi. Ścieżki będą służyć propagowaniu zagadnień zwiazanych z ochroną środowiska. Będą prezentować rozwiazania związane z odnawialnymi źródłami energii oraz proekologiczne rozwiązania, jakie zostały wykorzystane przy budowie nowej siedziby WFOŚiGW w Łodzi – mówi Łukasz Górecki, Menadżer Projektu, Skanska.

Energia z natury

Biurowiec został zaprojektowany w standardzie niskoenergetycznym. W budynku znajduje się zaawansowana technologicznie, innowacyjna część instalacyjna, która wykorzystywać będzie odnawialne źródła energii. Zastosowane kolektory słoneczne, to z kolei kolektory w układzie solarnym, czyli kolektory płaskie. Taki kolektor składa się z cienkich rurek przymocowanych do metalowej płyty pokrytej tzw. powłoką selektywną. Całość jest zamknięta w obudowie, która ma ograniczać straty ciepła i chronić kolektor przed uszkodzeniami, a jednocześnie nie utrudniać przenikania promieniowania słonecznego do jego wnętrza. Budynek stanowi przykład budownictwa niskoenergetycznego. Roczne zużycie energii nie może przekraczać 35 kWh/m kw. W przypadku „standardowego” budownictwa zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania takiego budynku wynosi ok. 165 kWh na m kw. rocznie. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!