REKLAMA

Pierwszy na świecie dom open source z membraną DuPont Tyvek FireCurb

Źródło: DuPont Corian | 28 paź 2014 08:52 0

Dom WikiHouse 4.0 został zbudowany na czas rozpoczęcia się festiwalu London Design Festival 2014 i stał się pierwszym na świecie dwupiętrowym domem open source, którego podstawy mogą być złożone w ciągu kilku dni za niecałe 50 tys. funtów.

Instalacja, prowadzona przez Arup, The Building Centre i 00 design, miała na celu podniesienie świadomości na temat problemów mieszkaniowych i potencjalnego zastosowania pomysłowych, nowych rozwiązań. Projekty będą do pobrania za darmo i mogą być dostosowane, zanim zostaną „cyfrowo” wyprodukowane.

Alastair Parvin, WikiHouse 4.0 współprojektant ze studia projektowego 00 mówi: Staramy się pobudzić wyobraźnię ludzi, aby dowiedzieli się, w jaki sposób technologia może pozwolić prawie każdemu wybudować własny, niestandardowy dom bez konieczności użycia tradycyjnej konstrukcji. Nie wierzymy, że WikiHouse jest jedynym rozwiązaniem na odparcie obecnego kryzys na rynku nieruchomości, ale chcemy podejmować trudne debaty i wzywać właścicieli terenów nieruchomości, urbanistów i osoby decyzyjne, aby zaczęli myśleć inaczej o barierach - takich jak koszty gruntu lub budowy

Konstrukcja domu WikiHouse 4.0 jest systemem modułowym wykonanym z płyt SmartPly OSB, za pomocą obrabiarek numerycznych. Ponumerowane elementy konstrukcyjne łączy się w większości za pomocą kołków i klinów aniżeli śrub, a następnie końcowe panele montuje się na miejscu używając zwykłych wkrętów. Konstrukcja o powierzchni 70 metrów kwadratowych pięknie pokazuje, jak prosty, łatwy w montażu drewniany szkielet staje się szczelny, wodoodporny i bezpieczny.

DuPont Building Innovations był chętny do wsparcia projektu odpowiednią membraną, zamontowaną za fasadą wykonaną z włóknocementu, aby uszczelnić konstrukcję i chronić ją przed wpływem czynników atmosferycznych, kondensacją, a także ogniem. Główna część budowy została podjęta w ciągu sześciu dni po czym membrana DuPont Tyvek FireCurb, dzięki wcześniejszym wytycznym od firmy DuPont i przejrzystej instrukcji, została z łatwością zainstalowana w ciągu niecałych 3 godzin.

Elastyczne, trudnopalne membrany budowlane oparte na technologii DuPont Tyvek® FireCurb także wytwarzają mniej dymu podczas spalania, jest to kolejna zaleta zarówno dla strażaków jak i ludzi próbujących uciec z płonącego budynku. DuPont Tyvek® FireCurb Housewrap ma klasę ogniową B-s1, d0 wg EN13501-1.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!