REKLAMA

Polacy wolą domy od mieszkań

ps | 12 maj 2015 13:06 0
Tendencję tą pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego z pierwszego kwartału 2015 roku. Potwierdzają ją badania Westwing Home and Living. Fot. Shutterstock

Według badań, tylko przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku, złożono o 15% więcej pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych niż przed rokiem. Liczba mieszkań deweloperskich, oddanych do użytku, spadła o 14%. Polacy chętniej „budują się” poza miastem.

Marzeniem ponad 60% Polaków, jest zamieszkanie w wolnostojącym domu jednorodzinnym, o powierzchni nie przekraczającej 150 m². Szacunki pokazują, że taka inwestycja może być tańsza od kupna mieszkania o porównywalnym metrażu, nawet o 20%. Jeśli nasi rodacy interesują się mieszkaniami, najbardziej pożądane są lokale o powierzchni od 40 do 60 m². 

  • Rafał Osiński, architekt i ekspert w firmie Häfele

    Dane Centrum Badania Opinii Społecznej pokazują, że na przedmieściach i wsi odnajdujemy spokój oraz przestrzeń, której nie mogą już zapewnić zatłoczone centra dużych miast. Biorąc pod uwagę, że chcemy mieszkać coraz piękniej i cieszyć się przestronnymi kuchniami, salonami i sypialniami, nie dziwi fakt, że mieszkania w blokowiskach wolimy przeznaczyć na wynajem lub sprzedać, by zdobyć dodatkowe środki na budowę pod miastem. W krajach wysoko rozwiniętych już widać silne tendencje reurbanizacyjne. Mieszkańcy powracają do zmieniających się miast, które stają się bardziej ekologiczne, czystsze i przestrzenne, a więc wygodniejsze do życia.

Architekci nie są bierni

Według rankingu Tom Tom Traffic Index Warszawa znajduje się na 4. miejscu najbardziej zatłoczonych miast Europy. Przed naszą stolicą są Rzym, Londyn, Paryż, czy Ateny. To stwarza wyzwanie nie tylko przed urbanistami, ale też architektami, którzy muszą planować przyszłe budynki, tak aby sprostały wymaganiom nowoczesnych miast i ich mieszkańców. Za tym idzie nowe podejście do projektowania wnętrz, którego głównymi założeniami są maksymalna ergonomia, kompaktowość, pojemność na minimalnej przestrzeni. Według architektów, widoczny trend odpływu mieszkańców z miast na wsie i przedmieścia może mieć charakter przejściowy. Projektanci tworzą przestrzenie wygodniejsze i inteligentne. Może to przyczynić się do atrakcyjności mieszkania i pracowania w aglomeracji, niż poza nią.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!