REKLAMA

Polka wyróżniona w konkursie Veluxa

Mariusz Golak | 03 cze 2014 09:44 0

Projekt rolety wykonanej z… grafenu zapewnił Aleksandrze Błoch, studentce Wydziału Wzornictwa Przemysłowego i Projektowania Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, przepustkę do ścisłego finału I edycji konkursu Velux International Design Award 2014.

Do pierwszej edycji konkursu Velux International Design Award wpłynęły zgłoszenia z ponad 20 europejskich krajów. Młodzi projektanci mieli za zadanie zaprojektowanie rolety przyszłości, która będzie łączyła innowacyjność technologiczną, komfort użytkowania i proekologiczność.

Wyróżniony projekt Aleksandry Błoch został nazwany przez autorkę „Smart Dots”, czyli „Inteligentne Kropki”. Jego innowacyjność polega na zastosowaniu przezroczystej warstwy grafenu (materiału składającego się z atomów węgla), która działa niczym ogniwo słoneczne. Dzięki panelowi dotykowemu roleta pozwala na zmienianie dostępu światła do wnętrza. Efekt przyciemnienia może być regulowany w zakresie od 0 do 100 procent. Wykorzystanie grafenu sprawia, że zaprojektowany przez Aleksandrę Błoch produkt nie potrzebuje dodatkowego źródła zasilania, więc jest ze wszech miar rozwiązaniem ekologicznym. Moim celem było uproszczenie rolety, jak tylko to możliwe. Chciałam uniknąć dodatkowych i osobnych jej części, aby utrzymać ryzyko zniszczenia na minimalnym poziomie i ograniczyć problemy podczas mycia okien – wyjaśnia Aleksandra Błoch.

Wyróżniony projekt zapewnia integrację rolety z oknem bez konieczności stosowania dodatkowych elementów. Roleta nie powinna być dłużej postrzegana jako osobny produkt. Powinna stać się integralną częścią okna – opowiada studentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego i Projektowania Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Inspiracją dla projektu była przyroda. Na pomysł powiększenia kropek wpadłam, gdy obserwowałam okręgi pojawiające się na tafli wody po wrzuceniu do niej kamienia – opowiada.

A jak pojawił się pomysł na użycie grafemu? Grafen jest doskonałym przewodnikiem prądu i ciepła. W przyszłości z grafenu będzie można tworzyć zadziwiające rzeczy – jak na przykład giętkie, zwijalne ekrany dotykowe  –  wyjaśnia Aleksandra Błoch.

Velux International Design Award to nowy konkurs, którego celem jest nagradzanie innowacyjnych rozwiązań. W jury pierwszej edycji zasiedli: Peter Zec z Niemiec, duńsko-włoski duet projektantów GamFratesi oraz holenderska projektantka i architektka, Petra Blaisse. Ostatecznie główną nagrodę (6 tys. euro) za projekt „Ferro Fluid Scales” („Ferrofluidalne Panele”) zdobyła Hyunjeong Kim z Berlińskiego Uniwersytetu Sztuki. Projekt, który zdobył uznanie jury, wykorzystuje działanie rolety wskutek zmian organicznych Ferrofluidu w szklanych panelach lub profilach. Drugą nagrodę i 2,5 tys. euro otrzymały: Iris van den Brink i Anneloes de Koff z Uniwersytetu Technologicznego w Delft w Holandii za projekt „The Swipe” („Przesunięcie”). Z kolei ten projekt zdobył uznanie połączeniem estetycznej formy i wygodnego sterowania za pomocą aplikacji mobilnej. W konkursie przyznano także pięć wyróżnień, w tym dla pracy polskiej studentki z Łodzi. Podczas ceremonii wręczania nagród wszyscy finaliści ze szkół wzornictwa z Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Polski i Węgier prezentowali prototypy swoich projektów. 

Juror, Peter Zec, fundator prestiżowej nagrody Red Dot Designing Award, powiedział: Każdy z wyróżnionych projektów zawierał wiele ciekawych rozwiązań. Mogliśmy zobaczyć zastosowanie nowych i ekscytujących technologii, np. wykorzystanie naturalnego światła dziennego jako źródła energii w nocy czy też ekologiczne i techniczne rozwiązania czerpiące inspirację z natury

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!