REKLAMA

Polski projekt nagrodzony w międzynarodowym konkursie – "Dom Artysty" Bogusława Barnasia

Piotr Sawczuk | 09 sty 2015 13:12 0

Studio projektowe BXBstudio Bogusław Barnaś, zdobyło nagrodę za "Dom Artysty" w konkursie 20+10+X World Architecture Community. Projekt został pokazany na Festiwalu Architektury w Londynie jako część wystawy Wallpaper Directory 2014.

Nagroda 18 cyklu konkursu 20+10+X World Architecture Community!

projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
zespół: Bogusław Barnaś, Elena Casado Castrillo, Giulia Berloco
współpraca: Filip Maciejowski
wizualizacje i grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś
konsultacje: Stefan Godecki
lokalizacja: Konary, gm. Mogilany, k. Krakowa, Polska
data: 2013
powierzchnia: 615 m²
klient: Prywatny

  • W charakterystyczny sposób zastał zaprojektowany dojazd i dojście do domu

    Fot. Archiwum

    Bogusław Barnaś, architekt i właściciel BXBstudio
     
    Dom Artysty powstał poprzez przetworzenie i dalszy rozwój koncepcji Domu Zagrodowego na życzenie naszego klienta. Projekt jako bardzo twórczy proces myślowy polegający na poszukiwaniu optymalnego i najlepszego rozwiązania funkcjonalno – przestrzennego, powstawał równolegle na bazie modelu fizycznego i modelu komputerowego co pozwoliło w sposób pełny i wyczerpujący zrozumieć i zdefiniować przestrzeń działki, jej otoczenia, formę i funkcję domu jak również potrzeby klienta. Jako pierwszy powstał niewielki model roboczy w skali 1:500, który nakreślił pierwsze założenia. Pozwolił wyciągnąć pierwsze wnioski jak np. wykreowanie ramy widokowej w przestrzeni wejściowej – ujętej pomiędzy czterema inaczej zdefiniowanymi kubaturami domu. Na tym etapie również doszliśmy do wniosku, iż wolnostojący garaż który zgodnie z życzeniem klienta miał stanąć gdzieś obok, może być z domem wizualnie zintegrowany i pełnić funkcję podpory dla nadwieszonej kubatury. Następnie powstał model w skali 1:100 który pozwolił nam zdefiniować nie tylko formę domu korespondującą z sąsiednią zabudową ale również jego funkcję. Na bazie otrzymanej formy którą nazwaliśmy Domem Zagrodowym, rozpoczęliśmy pracę nad kolejnym – trzecim modelem fizycznym, mającą na celu nadanie bardziej ekspresyjnej, ekstrawaganckiej i artystycznej stylistyki projektowanego obiektu.

Kształt domu zarówno w wersji Domu Zagrodowego jak i Domu Artysty nawiązuje do sąsiedniej zabudowy charakterystyczną linią dachu.

Ekspresyjna nadwieszona bryła skontrastowana z linearną stonowaną bryłą przyziemia tworzy balans obrazujący przeciwstawne nastroje, przeciwstawne formy, barwy i faktury. Nadwieszona korodująca i zmienna w czasie kortenowa dynamiczna bryła jest oddzielona od horyzontalnego, betonowego, chropowatego przyziemia dwiema sześciennymi, gładkimi, szklanymi kubaturami, będącymi łącznikami i podporami dla przeciwstawnych brył. Te pokryte vitrolitem, przemysłowym mlecznym szkłem - dwie formy to wolnostojący garaż oraz hol wejściowy do domu do którego również możemy wjechać samochodem.

Zestawione ze sobą bryły poszczególnych stref funkcjonalnych tworzą spektakularną ramę widokową, wiatę, taras a może nowo zdefiniowany zajazd popularny w historycznej architekturze dworskiej.

.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!