REKLAMA

Powstał nowy Park Rekreacyjny Zoom Natury

ps | 09 cze 2015 13:16 0

Jest to innowacyjne, pierwsze w Polsce centrum nauki i rekreacji dedykowane ekologii oraz środowisku naturalnemu. Znajdują się w nim między innymi nowoczesne laboratoria, multimedialne ekspozycje, a wszystko to na ponad 10-hektarowej powierzchni nad zalewem w Janowie Lubelskim. Park zaprojektowała pracowani Nizio Design International.

Pracownia Mirosława Nizio przygotowała koncepcję programu funkcjonalno-użytkowego Parku Rekreacyjnego Zoom Natury, pełny projekt architektoniczny, jak również projekty elementów małej architektury, zagospodarowania terenu założenia oraz ekspozycji. Wypracowanie projektu założenia wymagało stworzenia w porozumieniu ze zlecającym spójnej i komplementarnej koncepcji zagospodarowania terenów przeznaczonych na turystykę i rekreację oraz edukację ekologiczną.

Dla każdego

Harmonijne połączenie kubatur, małej architektury i porządku urbanistycznego nadanego obiektowi, sprawia, że przestrzeń zwiedzania Parku Rekreacji dostosowana jest do potrzeb różnych grup wiekowych. Wytyczone ścieżki piesze i rowerowe oraz promienisty układ alej prowadzących z centralnego punktu Parku – Placu Energii – do poszczególnych obiektów usytuowanych na jego terenie, daje zwiedzającym swobodny dostęp do przyległych do Parku terenów zielonych. 

  • Mirosław Nizio, szef pracowni Nizio Design International

     

    Chcieliśmy stworzyć nowoczesny obiekt, w którym zabawie i rekreacji towarzyszy nauka, zdobywanie wiedzy o bogactwie przyrody. Kubatury zostały zaprojektowane tak, by nie dominowały nad otoczeniem. Sprawiają wrażenie wtopionych i scalonych z niezwykłym naturalnym krajobrazem okalającym wody Zalewu Janowskiego. Ideą było wykorzystanie potencjału i kontekstu miejsca, które jest całkowicie zanurzone w naturze, przyjazne jej i zwiedzającym.

Na terenie kompleksu architektura łączy się z ekologią i jest podporządkowana naturze. Usytuowano tu szereg obiektów, m.in. jednokondygnacyjne pawilony, służące do celów administracyjnych i ekspozycyjnych, jak również wieżę widokową i most pieszo-rowerowy.

Zwieńczeniem kompleksu jest 11-metrowej wysokości wieża edukacyjna. Na terenie Zoomu Natury korzystać można ze ścieżek rowerowych, siłowni na świeżym powietrzu i bulodromu, a także unikatowego w skali kraju Parku Linowego oraz powydmowej, półkilometrowej plaży.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!