REKLAMA

Powstał pierwszy hybrydowy dom w Gdańsku

Redakcja Archiconnect | 11 wrz 2014 08:00 0
Gdańsk-Saint-Gobain_dom pokazowy Multi-Comfort-Saint-Gobain.jpg

W Gdańsku, w dzielnicy Osowa, powstał pierwszy dom hybrydowy zasilany energią odnawialną, zrealizowany w standardzie Saint-Gobain Multi-Comfort. Przy realizacji budowy wykorzystano innowacyjne rozwiązania technologiczne, obniżające koszty utrzymania domu nawet o 40%, w porównaniu do budynków standardowych.

Przy budowie domu hybrydowego  zostały wykorzystane najwyższej jakości produkty marek Grupy Saint-Gobain: Isover, Weber, Rigips, Pam, Glassolutions oraz Ecophon. Dzięki temu dom jest nie tylko energooszczędny i przyjazny dla środowiska, ale dodatkowo ma właściwą akustykę, oświetlenie i jakość powietrza.

Budowa takiego domu jest średnio o 10-20 procent droższa niż tradycyjnych, jednak koszty zainwestowane w specjalne materiały i technologie przeznaczone do ich budowy mogą się zwrócić już w ciągu kilku lat. Miesięczny koszt utrzymania (ogrzewanie budynku i wody użytkowej, a także energia elektryczna oraz wywóz śmieci) to wydatek w wysokości ok. 200 zł.

  • Grzegorz Ogierman, lider projektu Saint-Gobain Multi-Comfort

    Budowa tego nowoczesnego domu trwała około  11 miesięcy. Do zabezpieczenia fundamentów zostały wykorzystane produkty marki Weber. Izolacja termiczna płyty fundamentowej osiąga wartości U = 0,13 W/m²K . Ważnym elementem konstrukcji domów niskoenergetycznych jest ściana i dach w standardzie pasywnym. Dzięki zastosowaniu produktów marki Isover, możliwe jest zachowanie przyjemnego ciepła zimą i komfort  przed letnimi upałami. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,1 W/m²K. W ścianach zostały zamontowane okna z przeszkleniami Glassolutions, które są odpowiednio dobrane do funkcji jaką mają spełniać. W ten sposób wykorzystana jest energia słoneczna, która bezkosztowo dociepla i doświetla dom. Współczynnik dla okien wynosi U=0,85 W/m²K. Komfort akustyczny został zapewniony za sprawą izolacji Isover, systemów suchej zabudowy marki Rigips oraz sufitów i paneli ściennych marki Eecophon. Systemy Rigips i Ecophon ograniczają przenoszenie hałasu pomiędzy strefą dzienną, w której znajduje się salon oraz jadalnia a nocną strefą relaksu i odpoczynku.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!