REKLAMA

Poznaj zwycięzców Dedalo Minosse International Prize

Źródło: Redkacja Archiconnect.pl | 03 lis 2014 12:12 0

Prezentujemy zwycięzców 9. Edycji międzynarodowego konkursu Dedalo Minosse International. Oficjalnie wręczenie nagród odbyło się 30 października br. w Teatrze Olimpico w Vicenze, w północnych Włochach.

Główną ideą konkursu Dedalo Minosse International jest nagradzanie inwestorów jak i projektantów obiektów, które zostały już zaprojektowane i oddane do użytku. Organizatorzy konkursu chcieli w ten sposób podkreślić często niedoceniane i pomijane zasługi inwestorów, którzy także biorą aktywny udział w procesie projektowania, budowania i promowania nagradzanych obiektów.

Uczestnicy docenieni

W konkursie mogli uczestniczyć nie tylko prywatni inwestorzy i deweloperzy, ale także organy administracji publicznej, organizacje i fundacje z całego świata. W 9 edycji Dedalo Minosse International wzięło udział ponad 230 zgłoszonych przez inwestorów obiektów z 33 rożnych krajów, w tym po raz pierwszy z Libanu i Iran.

Do konkursu zgłoszono zarówno obiekty prywatne, jak i użyteczności publicznej o bardzo zróżnicowanym przeznaczeniu: od domów prywatnych (30%) po szkoły (14%), biura (11%), muzea i wystawy artystyczne (11%), czy reż obiekty sakralne (7%).

Wśród nich zarejestrowano 74 nowo wybudowanych obiektów, 21% było poddanych renowacji i przebudowanych. Tylko 4% ze zgłoszonych obiektów można było zaklasyfikować do kategorii rewitalizacji miast.

Kryteria wyboru i nagrody

Członkowie Jury dokonując wyboru zwycięskich obiektów oceniali przebieg współpracy między architektami, a ich klientami oraz efekt końcowy tej współpracy. Sędziowie zwracali więc uwagę więc na jakość, wykorzystanie innowacyjnych materiałów i technologii przy tworzeniu zgłoszonych do konkursu obiektów.

Oceniali także inwencję twórczą projektantów i inwestorów związaną z wykorzystaniem naturalnych zasobów i sposobem dostosowania terenu wokół obiektu. 

I tak wyłonili 4 obiekty, którym każdemu przyznano po jednej głównej nagrodzie: Dedalo Minosse International Prize, Dedalo Minosse Occam U.40 International Prize, ALA Prize and ALA U.40 Prize. W konkursie znalazły się też wyróznione obiekty przez uznane autorytety lub organizacje np. Stanislao Nievo (Special Prize), l’ARCA (Special Prize) itd.

Nagrodzone i wyróżnione prace przez Jury będzie można obejrzeć na wystawie w Palazzo Valmarana Braga, w Vicenza. Wystawa będzie otwarta od 1 do 23 listopada br.  

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!