REKLAMA

Poznaj zwycięzców konkursu Tekstyliada

ps | 27 paź 2015 09:53 0

Najpiękniejsze tkaniny meblowe zaprojektowały Monika Sojda, Ewa Hipnarowicz oraz Martyna Mieszko. Była to pierwsza edycja konkursu, natomiast organizatorzy zaskoczeni liczbą zgłoszeń i poziomem prac, myślą już o przyszłorocznej edycji.

Z sukcesem zakończyły się zmagania studentów w konkursie na wzór tkaniny drukowanej. Zwycięzców poznaliśmy podczas targów SoFab 2015. W I edycji Tekstyliady swoich sił spróbowało kilkuset studentów i absolwentów kierunków związanych z projektowaniem i wzornictwem. Spośród blisko 500 projektów jury wybrało finałową trójkę. Pierwsze miejsce przyznano Monice Sojdzie, za projekt tkaniny „Leaf”. Inspiracją do zaprojektowania wzoru była forma liścia. Zmodyfikowałam jego kształt z obłego na geometryczny, aby poszczególne elementy lepiej do siebie przylegały. Wybrałam pastelową kolorystykę, ponieważ dobrze wygląda, jest spokojna, stonowana i delikatna. Dobrze prezentuje się w jasnych wnętrzach – mówi laureatka. Monika otrzymała 5000 zł i deskę kreślarską, a zaprojektowana przez nią tkanina trafiła do oferty marki LECH modern fabrics, organizatora konkursu. Udział w konkursie był dla mnie pierwszym ,,egzaminem'' sprawdzającym mnie jako projektanta tkanin. Chyba wypadłam całkiem nieźle, skoro zajęłam pierwsze miejsce – mówi Monika Sojda. Projektowaniem tkanin zajęła się po licencjacie, kiedy zmieniła kierunek studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi z architektury wnętrz na wzornictwo wydziału Tkaniny i Ubioru. Patrząc z perspektywy czasu to była bardzo dobra decyzja. Świetnie się odnajduję jako projektant tkanin, a wygrana dodała mi pewności siebie i wiary w swoje projekty. Myślę, że również sam udział w konkursie jest dla mnie pierwszym mostem łączącym mnie-projektanta ze środowiskiem biznesowym i produkcyjnym. W tym roku skończyłam studia i po sukcesie w konkursie jestem niezwykle podekscytowana drogą, jaka się przede mną otwiera – pointuje Monika Sojda.

Drugie miejsce w konkursie i 3000 zł przyznano Ewie Hipnarowicz za projekt tkaniny „Toys”, w którym kapituła konkursu dostrzegła duży potencjał w produkcji mebli dla najmłodszych. Trzecią pozycję i 2000 zł zdobyła Martyna Mieszko i wzór „Natura”, doceniony przez jury za uniwersalny charakter. 

  • Edyta Świątek, dyrektor handlowy marki LECH modern fabrics

    Zadanie konkursowe wbrew pozorom nie było łatwe. Trudno było nas zaskoczyć i stworzyć coś zupełnie nowego. Poziom prac był jednak wyjątkowo wysoki. Projektanci zachwycili nas świeżym spojrzeniem na wzory i umiejętnościami zaprezentowania tkaniny na konkretnych meblach. Pani Monika wykazała się niebywałym wyczuciem najnowszych trendów. Jej praca była przygotowana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i co ważne z uwzględnieniem procesu produkcyjnego. Sukces konkursu skłonił nas do podjęcia decyzji o kolejnej edycji. Już w przyszłym roku, młodzi adepci sztuki wzorniczej będą mieli okazję popisać się swoimi umiejętnościami, a być może nawiązać współpracę z nami i czołowymi producentami mebli. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!