REKLAMA

Poznaliśmy Europejskie Fasady Roku wyłonione w konkursie Life Challenge 2016

ps | 10 cze 2016 08:30 0

Blisko 400 osób reprezentujących 22 państwa europejskie zebrało się wieczorem 2 czerwca br. w madryckim ratuszu, by „na żywo” uczestniczyć w gali zorganizowanej z okazji rozstrzygnięcia drugiej edycji konkursu architektonicznego – Life Challenge 2016. W ścisłym finale mieliśmy aż trzy polskie projekty walczące o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Goście, w tym inwestorzy, przedstawiciele świata architektury, branży budowlanej, a także członkowie jury zbierali się w madryckim ratuszu już od godz. 20.00. Na każdego czekała powitalna lampka szampana. Tego wieczoru w Palacio de Cibeles zameldowała się również 28-osobowa delegacja z Polski. Biało-czerwone barwy podczas Gali Life Challenge Awards 2016 reprezentowali Prezes Poznańskiego Oddziału SARP i członek międzynarodowego składu sędziowskiego tegorocznej odsłony Life Challenge – arch. Piotr Kostka, przedstawiciele naszych finalistów. Naocznym świadkiem tego niezwykłego wydarzenia była także p. Anna Ciechowska z osobą towarzyszącą – wylosowana spośród wszystkich internautów.

W oczekiwaniu na ostateczny werdykt zaproszeni mieli okazję zapoznać się z galerią 36 finalistów (po 6 w każdej kategorii) nominowanych przez międzynarodowe Jury do tytułu Europejskiej Fasady Roku. Miejsce w niej znalazły również: SIO House w Konstancinie-Jeziornie (dom jednorodzinny), wieżowiec Nobel Tower w Poznaniu (budynek niemieszkalny) oraz dom studencki DS-2 „Babilon” w Krakowie (termomodernizacja).

Sześciu wspaniałych

Godzina „zero” wybiła tego wieczoru ok. 21.30, kiedy na scenie pojawił się mgr Robert Schmid – prezes Baumit Beteiligungen GmbH a zarazem pomysłodawca ogólnoeuropejskiego konkursu – i swoim wystąpieniem zapoczątkował oficjalną część spotkania. Po filmie wprowadzającym nadszedł czas rozstrzygnięć.

Pierwszym wygranym Life Challenge 2016 został Am Bramschkontor - budynek wielorodzinny z Drezna okrzyknięty Europejską Fasadą Roku w kategorii specjalnej „Structure enlightens Design”. Jako drugi na listę zwycięzców tegorocznej edycji wpisał się Reformed Church on Wolves Alley usytuowany w miejscowości Cluj-Napoka w Rumunii, rywalizujący w grupie budynków po renowacji. Jeszcze przed podaniem dania głównego wyborny smak wygranej mogli poczuć autorzy termomodernizacji wiedeńskiej Residenz Josefstadt Hamerlingpark, występującej w barwach Austrii. Po przerwie goście zebrani w Palacio de Cibeles oklaskiwali już centrum handlowe Shopping Center Point w Breźnie na Słowacji, który pokonał konkurencję, rywalizując w gronie budynków niemieszkalnych. Na mecie wyścigu, w którym o najwyższą stawkę mierzyła się zabudowa wielorodzinna, najlepsze okazało się osiedle Balcony Apartaments zlokalizowane w stolicy Słowenii – w Lublanie. Natomiast w grupie domów jednorodzinnych na najwyższym stopniu podium stanął reprezentant Grecji – House H nad Morzem Jońskim. Laureatom podstawowych kategorii pamiątkowe statuetki oraz nagrody pieniężne w wysokości 6 600 EUR wręczali członkowie międzynarodowego Jury: arch. Andrea Bacova (Słowacja), prof. Axel Venn (Niemcy), arch. Enrique Álvárez-Sala Walther (Hiszpania), arch. Maja Ivanic (Słowenia), arch. Radu Teaca (Rumunia). W kategorii specjalnej zaszczyt ten przypadł Fernando Arrabe, architektowi i Dyrektorowi Generalnemu hiszpańskiego oddziału Baumit.

Najlepszy z najlepszych

Równo o północy gościom zaserwowano wyśmienity deser, a symboliczną wisienką na torcie było wyłonienie głównego laureata Life Challenge 2016. Próżno było wypatrywać zdecydowanego faworyta, dzięki czemu emocje towarzyszyły temu pojedynkowi do samego końca. Wreszcie jednak wszystko stało się jasne, a ostatnią kartę przed gośćmi odkrył Robert Schmid. Najlepszym z najlepszych zostało Kindergarten Limbach, Przedszkole w słowackim Limbach i to jego autorom Life Challenge 2016 przyniósł nagrodę w wysokości 16 660 EUR. Wartość niecodzienna, ale myli się ten, kto sądzi, że jest ona wyłącznie dziełem przypadku. To symboliczny przekaz, który w niekonwencjonalny sposób ma zwracać uwagę na to, że aż dwie trzecie elewacji można ukształtować z pomocą materiałów Baumit, a jednocześnie podkreślać, że właśnie te 66% wymaga szczególnej pomysłowości.

Life Challenge 2016 przechodzi do historii, stanowiąc niezwykły pokaz możliwości współczesnych materiałów i technologii budowlanych. Po raz kolejny dowodzi też, że fasada budynku to nie tylko funkcjonalna tarcza ochronna, lecz także ogromne pole do popisu dla kreatywności oraz wyczucia estetyki inwestorów i architektów, jak również wyraz profesjonalizmu i zręczności wykonawców. I choć druga odsłona międzynarodowych zmagań dobiegła już końca, przed nami kolejne edycje konkursu – 1 czerwca br. wystartowała Fasada Roku 2016, która stanowi krajowe preselekcje do Life Challenge 2018.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!