REKLAMA

Poznań Design Days 2015 – znamy szczegółowy program wydarzeń

ps | 15 kwi 2015 14:32 0
Poznań Design Days 2014. Fot. PDD

W ramach programu odbędą się liczne wystawy, prezentacje, pokazy filmów, spotkania, warsztaty i dyskusje związane z problematyką oscylującą wokół: designu, architektury, zagadnień urbanistycznych, oraz zjawisk okołoprojektowych.

Program: 

08.05.2015

19.00 – otwarcie Poznań Design Days / Galeria Miejska Arsenał

Wernisaż wystaw:

NOWE OCZEKIWANIA

Wystawa „Nowe Oczekiwania” jest odpowiedzią na ciągle zmieniające się potrzeby człowieka – użytkownika produktów. Jest skoncentrowana na innowacyjnym przekształcaniu  formy przy zachowaniu ergonomicznych cech poszczególnych eksponatów. Młodzi twórcy podejmują odpowiedzialne decyzje projektowe w czasach nieograniczonych możliwości technologicznych i ogromnej ilości zbędnych przedmiotów wytwarzanych przez konkurujące ze sobą firmy. Założeniem ekspozycji jest prezentacja atrakcyjnej oferty obiektów zarówno dla przemysłu jak i odbiorcy prywatnego.

Kurator: Jakub Owsian

ZAPYTAJ / ALTERNATYWNE SCENARIUSZE

Wystawa ma na celu przybliżenie odbiorcy wielu alternatywnych dróg rozwoju społecznego. Spekulowanie na ich temat pozwala analizować teraźniejszość oraz rozważać scenariusze przyszłości. Prezentowane produkty, których funkcje nie zostały jednoznacznie określone, mogą ewoluować w odmiennych kierunkach, zatrważać, ale też dawać nadzieję. Przedstawiane w ramach wystawy wizje i projekty są sondowaniem rzeczywistości oraz próbą rozwiązania problemów, które prowokują chęć fundamentalnej zmiany. Celem ekspozycji nie jest opisywanie trendów, ale stawianie pytań o inną jakość życia, a szczególnie doświadczeń zmysłowych w czasach, w których rzeczywistość nowych mediów funkcjonuje coraz bliżej ludzkiego ciała.

Kuratorzy: Magdalena Popławska, Marcin Konicki

MEBEL JAKO ZNAK

Studenci Katedry Mebla Uniwersytetu Przyrodniczego pokazują innowacyjne rozwiązania projektów mebli, w których materiałami konstrukcyjnymi jest sklejka i metal. Ich kreacje zmieniają sposób ujmowania formy w kontekście nowych zachowań użytkowników prezentowanych obiektów. Założeniem ekspozycji jest podjęcie próby poszukiwania nowych funkcji i nowej estetyki w oparciu o najnowsze technologie.

LITERA, IDENTYFIKACJA, INFORMACJA, OPAKOWANIE

Pracownie Katedry Komunikacji Wizualnej UAP w Poznaniu biorące udział w wystawie: Pracownia Projektowania Litery, Pracownia Opakowań, Pracownia Grafiki Informacyjnej, Pracownia Znaku i Identyfikacji.

O POZNANIU POZNANIA

Zintegrowany zestaw Mebloformy „P”, „O”, „Z”, „N”, „A”, „Ń” składa się z sześciu różnych regało-siedzisk o podwójnej funkcji: plenerowej biblioteczki książek połączonej z możliwością siedzenia i czytania. Każda mebloforma to trójwymiarowa litera: P–O-Z-N-A-Ń. Użytkownicy stają się potencjalnymi uczestnikami interaktywnej akcji czytania i sami stają się częścią instalacji „do odczytania” (procesu percepcji pisma i obioru informacji). Mebloformy poznańskie mają zwrócić uwagę na unikatowy kod kulturowy mieszczący się w nazwie Poznań i zawarty w nim imperatyw poznawania/poznania, powiązany z potencjalną koniecznością/możliwością zdobywania wiedzy i pogłębiania swojej tożsamości, nie tylko lokalnej. Zamknięty w kręgu układ przestrzenny Mebloform, sprzyja zaistnieniu towarzyskiej struktury inte(r)gracji.

Miejsce: Plac Wolności

Instalacja interaktywna / TOYA DESIGN / UM  / Plac Kolegiacki

"Z perspektywy czasu"– Instalacja – iluzja optyczna dająca widzowi możliwość odczucia skali nieistniejącego już budynku Kolegiaty św. Marii Magdaleny na Placu Kolegiackim.

09.05.2015

10.00-18.00 – Rzuć Pan Okiem! warsztaty z odnawiania mebla / prowadzenie: Paweł Machomet / Kontenery, Plac Wolności /zapisy: warsztaty@poznandesigndays.pl

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z podstawami naprawiania, szlifowania, oczyszczania, bejcowania i tapicerowania mebla. Każdego dnia odbędą się prezentacje multimedialne na temat wyszukiwania starych mebli, rodzajów tkanin, czy doboru kolorów.

12.00-18.00 – Akcja Splot /warsztaty dla dzieci / Plac Wolności /zapisy: warsztaty@poznandesigndays.pl

Akcja splot to zabawa na warsztatach tkackich: Tkamy dywan z grubych lin, wzorzyste pasy i bransolety ze sznura, najmłodszych zapraszamy do zabawy z haftem matematycznym ! Akcja Splot to poznawane  tradycyjnego rzemiosła w nowoczesnej formie! Prowadzący:  Aktywator:  twórcy interaktywnych wystaw, edukacyjnych ścieżek turystycznych, warsztatów artystycznych i akcji plenerowych.

10.05.2015

10.00-18.00 – warsztaty odnawiania mebla / prowadzenie: Paweł Machomet / Kontener, Plac Wolności

17.00 – zwiedzanie HCP / oprowadza prof. Grażyna Kodym Kozaczko / SARP

19.00 – wykład pt. ,,Przestrzenie publiczne w krajach Grupy Wyszehradzkiej” (Budcud, Nice architects, Hello Wood, COLL COLL)/SARP Poznań ( Mood for Wood w ramach projektu Hello wood relax in Poznań ) / ,,Tydzień z architekturą” / CK Zamek

11.05.2015

10.00-14.00 – warsztaty dla dzieci / MUA / Strefa Kids Design / zapisy: pracowniawarsztatow@o2.pl 

od 15.00 – Laba design /Plac Wolności

17.00 – wykład / gość specjalny: Snøhetta /SARP Poznań  ( Mood for Wood w ramach projektu Hello wood relax in Poznań ) /Tydzień z architekturą/ CK Zamek

Biuro architektoniczne Snøhetta AS zostało założone 25 lat temu, kiedy pięciu młodych architektów (trzech Norwegów, jeden Austriak i jeden Amerykanin) wygrało prestiżowy, międzynarodowy konkurs na projekt nowej Biblioteki Aleksandryjskiej, uznany za jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich dziesięcioleci. Dziś pracownia liczy  do 120 osób, wśród których są architekci, architekci krajobrazu, projektanci wnętrz, designerzy, plastycy, graficy,  psycholodzy i socjolodzy. Pracownia  ma dwie siedziby w Oslo i w Nowym Jorku. 

18.00 – wykład „Światło jako ważny element przestrzeni publicznej i architektury”/ dr Paweł Morawski / Philips

Światło jako element architektury jest także kluczem do dobrego samopoczucia. Dzięki światłu tworzymy i modelujemy swoją najbliższą przestrzeń, wzbogacamy otoczenie i upiększamy miasta. Jakie światło nam służy i pomaga, a jakie nas drażni i niepokoi? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby korzystać z tzw. ,,zdrowego”  światła, a unikać światła „intruzyjnego”? Jak unikać efektu „zanieczyszczenia” nocnego nieba światłem?” 

12.05.2015

10.00-14.00 – warsztaty dla dzieci / MUA / Strefa Kids Design /zapisy: pracowniawarsztatow@o2.pl 

od 15.00 – Laba design / Plac Wolności

18.00 – oficjalne otwarcie Tygodnia z Architekturą, uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP Poznań ( siedziba SARP Poznań , Stary Rynek 56 )

19.00  – wykład hello Wood / Kontenery,  Plac Wolności

13.05.2015

10.00-14.00 – warsztaty dla dzieci / MUA / Strefa Kids Design/zapisy: pracowniawarsztatow@o2.pl 

10.00-12.00 – warsztaty dla dzieci ,,Przepis na pyszne miasto (ład przestrzenny w mieście)” / CK Zamek,  Prowadzenie: PL. Architekci /zapisy: warsztaty@poznandesigndays.pl

Miasto musi być nie tylko dobrze i funkcjonalnie zaprojektowane, ale także ładne i zadbane. Wtedy będzie naprawdę pyszne. Co psuje smak nasze miasta i co można by zmienić? Czy kolory budynków, reklamy, drzewa, fontanny sprawiają, że miasto smakuje lepiej?

od 15.00 – Laba design  / Plac Wolności

15.00-16.30 – Warsztat  pt. ,,Eksport designu” / DaWanda / Plac Wolności /zapisy: warsztaty@poznandesigndays.pl

Jakie są oczekiwania klientów zagranicznych, czy polski design jest interesujący? W jaki sposób uatrakcyjnić ofertę sprzedażową, wykorzystując do tego internet? Prowadzenie: Jakub Butkowski, Country Manager DaWanda England.

16.30-17.30​ – Wykład / DaWanda / Plac Wolności

Co i jak sprzedawać przez internet, by zaspokoić nowe, ewoluujące potrzeby i oczekiwania polskich klientów? Prowadzenie: Michał Gębala, Country Manager DaWanda Polska, specjalista ds. sprzedaży internetowej

19.00 – wykład Antoniego i Małgorzaty Domicz/ SARP Poznań / Tydzień z Architekturą/CK Zamek

17.00-20.00 – ,,Miasto w Komie” Warsztaty telewizji komórkowej GRAFIKA MIASTA I GŁOS ULICY / Cezary Ciszewski /zapisy: warsztaty@poznandesigndays.pl

14.05.2015

10.00-12.00 – warsztaty dla dzieci / MUA / Strefa Kids Design/zapisy: pracowniawarsztatow@o2.pl 

13.30-15.30 – Poznań Design Talks / Kontenery, Plac Wolności

Poznań Design Talks po raz drugi na Poznań Design Days, tym razem w odświeżonej formule. W tej edycji chcemy skupić się na specyfice relacji mentorskiej, na opiniowaniu debiutu przez doświadczenie. Młodzi twórcy, projektanci szukający swojego miejsca na rynku pracy w rozbudowanych strukturach kreatywnych powiązań, będą mieli szansę zaprezentowania swojego dorobku podczas specjalnie profilowanych spotkań z uznanymi kreatorami, którzy w szczególny sposób podchodzą do kwestii doradztwa na rzecz tworzenia przyszłości rynku wzorniczego w Polsce.

17.00-19.00 – dyskusja ,,Sektory kreatywne. Sztuka w biznesie – biznes w sztuce” /CK Zamek

15.00-23.00 – Laba design  / Plac Wolności

15.05.2015

10.00-14.00 – warsztaty dla dzieci / MUA / Strefa Kids Design/zapisy: pracowniawarsztatow@o2.pl 

od 15.00 – Laba design  / Plac Wolności

15.00-17.30 – wykład z warsztatami / ,,Poważne Przedmioty i Paradoksalne Obiekty - moda i sztuka w Polsce po 89”/ prowadzenie: Beata Wilczek /zapisy: sylwia.czubala@poznandesigndays.pl

Podczas spotkania Beata Wilczek opowie o poważnych przedmiotach i paradoksalnych obiektach w kontekście mody i sztuki, ze szczególnym naciskiem na rolę przedmiotów w Polsce w ostatnich 20tu latach. Wilczek interesuje potencjał przedmiotów, spekulatywny dizajn i krytyczne podejście do mody. W pierwszej części skupi się na procesie tworzenia interdyscyplinarnych projektów, po krótce przedstawi każdą z dziedzin, którą się zajmuje i na przykładzie projektu FOLD, nad którym obecnie pracuje, pokaże jak te obszary łączą się w jedną całość. W drugiej części przeprowadzi krótki warsztat podczas którego przeanalizuje wraz z uczestnikami potencjał przedmiotów, które są lub mogą być sztuką.

18.00-19.30 – prezentacja /Melba Magazine /,,Fotografia w interakcji z innymi dziedzinami sztuk wizualnych w kontekście tworzenia magazynu”.

Redaktorzy opowiedzą o tym jak powstaje każdy numer Melba Magazine. W jaki sposób konstruują temat przewodni, jak dobierają twórców i tematy, w jaki sposób realizują materiały wizualne i składają projekt. Omówią różne, obecnie panujące nurty w fotografii, które powstają na styku komercji, mody i sztuki (również w kontekście tendencji na świecie). Zaprezentują także wybrane prace twórców, którzy współpracowali dotąd z pismem. Prowadzący: Magdalena Nowosadzka, Łukasz Nowosadzki, Piotr Matejkowski

19.00 – Z cyklu ,,Cinema Design”/ Polska premiera filmu dokumentalnego o konkursach architektonicznych pt. The Competition, spotkanie z reżyserem dokumentu Panem Angelem Borrego Cobero/ SARP Poznań / Tydzień z architekturą/ CK Zamek (bilety 5zł)

Dokument opowiadający o zamkniętym konkursie architektonicznym na Narodowe Muzeum Sztuki w Andorze. Głównymi postaciami są jedni z największych architektów naszych czasów; tak zwani stararchitekci: Zaha Hadid, Frank Gehry, Jean Nouvel, Norman Foster oraz Dominique Perrault.  Czas trwania: 99 minut

16.05  – NOC MUZEÓW

13.00-16.00 – ,,Warsztaty z przestrzeni publicznej. Programowanie przyszłości” / Grupa projektowa CENTRALA /Plac Kolegiacki

Grupa projektowa CENTRALA to platforma wspólnych poszukiwań architektów, designerów i artystów min.: Krzysztofa Banaszewskigo, Małgorzaty Kuciewicz, Jakuba Szczęsnego oraz Simone De Iacobis. Projektowanie to dla nich proces twórczy, który nie może odbywać się w oderwaniu od współczesnej myśli filozoficznej oraz innych dziedzin sztuki. Obok projektów ściśle architektonicznych i urbanistycznych CENTRALA tworzy projekty artystyczne służące krytycznej wypowiedzi na temat polskiej przestrzeni. CENTRALA otrzymała nagrody lub wyróżnienia w wielu konkursach. Znaczna część ich projektów to próba wywołania dyskusji społecznej na temat ochrony i rewitalizacji dziedzictwa powojennej awangardy modernistycznej.

Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis

14.00-20.00 – Warsztaty gestu performance, przeprowadzone w przestrzeni publicznej przez dwie artystki z  Hiszpanii oraz WLK Brytanii / Pracownia Sztuki Performance UAP; Marta Bosowska, Janusz Bałdyga / Plac Wolności /zapisy: martabosowska@gmail.com

od 15 Laba Design / Plac Wolności

19.00-20.30 – Warsztaty CANON / fotografia obiektu / CK Zamek

21.00-24.20 – Warsztaty CANON /Plac Wolności /Plac Kolegiacki

22.00-23.00 – Poznań Fashion Night / POKAZ MODY/Plac Wolności

Pod nazwą Poznań Fashion Night, kryje się unikatowy pokaz mody, przygotowany specjalnie na okazję festiwalu Poznań Design Days. O jego wyjątkowości stanowi kolaboracja pracy artystów wizualnych i projektantów. W wyniku tej współpracy moda i sztuka zafunkcjonują na styku, a dziedziny takie jak: video, projektowanie i generowany na żywo mapping wzajemnie sobie ulegną. Podczas pokazu obejrzymy modelki w strojach pochodzących z dziesięciu kolekcji polskich projektantów.

24.00 – Instalacja świetlna, interaktywna instalacja wykonana we współpracy z TOYA DESIGN / Plac Kolegiacki "Z perspektywy czasu"– Instalacja – iluzja optyczna dająca widzowi możliwość odczucia skali nieistniejącego już budynku Kolegiaty św. Marii Magdaleny na Placu Kolegiackim.

17.05.2015

14.00-20.00 – Warsztaty gestu performance, przeprowadzone w przestrzeni publicznej przez dwie artystki z Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii / Pracownia Sztuki Performance UAP, Marta Bosowska, Janusz Bałdyga / zapisy: martabosowska@gmail.com

Miejsca:

Galeria Miejska Arsenał, Centrum Kultury Zamek, Kontenery na Placu Wolności, Plac Kolegiacki, Plac Wolności, Wydarzenia związane z Tygodniem Architektury również w siedzibie SARP, Stary Rynek 56.

Wystawy można oglądać przez cały czas trwania festiwalu.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Portal Archiconnect objął wydarzenie patronatem medialnym. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.