REKLAMA

Projektowanie po śląsku – Studio Dobrych Rozwiązań odwiedziło Katowice

Arkadiusz Kaczanowski | 19 paź 2016 14:10 0

Czy istnieje coś takiego, jak „śląski duch” w architekturze? Uczestnicy katowickiego Studia Dobrych Rozwiązań mogli przekonać się, że tak. Inspirujące wykłady uznanych twórców, nowe rozwiązania dla wnętrz i ponad 140 gości – tak było podczas pierwszej edycji tych warsztatów w Katowicach.

Po raz pierwszy w Katowicach projektanci, architekci oraz producenci spotkali się w ramach Studia Dobrych Rozwiązań. 17 października wydarzenie (które dotąd gościło w trzynastu innych miejscach) zawitało do stolicy województwa śląskiego. Studio Dobrych Rozwiązań to cykl warsztatów dedykowanych osobom zajmującym się architekturą. Odbywa się w całej Polsce i jest miejscem prezentacji technologii, produktów oraz dyskusji o współczesnych trendach w projektowaniu wnętrz.

Spotkanie otworzył wykład Weroniki Kiersztejn, jednej ze współtwórczyń Kolektywu Projektowego Musk. Projektantka opowiadała jednak nie o wnętrzach czy architekturze będącej dziełem jej biura, ale instalacjach artystycznych czy nietypowych realizacjach, które były ich udziałem. Pokazała jak Musk podchodzi do nieszablonowych realizacji i w jaki sposób dobry design służy nam na co dzień, sprzyja komunikacji oraz lepszemu (nie tylko wygodniejszemu) życiu.

Łazienka w pełni

Partnerem strategicznym spotkania w Katowicach była marka Elements, która specjalizuje się w kompleksowych rozwiązaniach z zakresu techniki sanitarnej, instalacyjnej, wentylacyjnej i grzewczej. Przedstawiciele marki – Marek Buczek oraz oraz Piotr Kosiorowski powitali gości, a następnie Daniel Walisko oraz Krystian Mocarski pokazali w jaki sposób współpraca ze specjalistami z ich salonu może projektantowi ułatwić pracę przy realizacji pomysłów. Uczestnicy spotkania mogli też z bliska poznać ofertę produktów Vigour White, które dostępne są tylko w salonach Elements.

Alicja Pater z marki Ceramstic oraz Patryk Kaczanowski odpowiedzialny za markę Morgan&Möller pokazali nowe produkty i rozwiązania z zakresu płytek ceramicznych oraz betonu architektonicznego. Przedstawiciele Partnera Głównego opowiedzieli o trendach oraz praktycznych realizacjach z wykorzystaniem produktów polskiego producenta.

W trakcie katowickiego spotkania silnie reprezentowały był segment wyposażenia łazienek.

Tomasz Maślanka z firmy Duravit opowiadał o nowych produktach tej marki oraz ich zastosowaniu m.in. w hotelach i obiektach użyteczności publicznej.

Dariusz Jędrzejczak z firmy Mochnik pokazał z kolei możliwości jakie daje wykorzystanie szkła we wnętrzach.

Dariusz Siekierzyński przedstawił atuty wanien, brodzików i umywalek ze stali emaliowanej Kaldewei.

Narzędzia dla architekta

Druga część warsztatów była poświęcona rozwiązaniom do wnętrz ogólnych oraz narzędziom projektowym.

Projektant Michał Pietrucha opowiadał jak w praktyce wygląda praca z oprogramowaniem Archicad.

Przemek Witoński pokazał atuty podłóg Pergo, stosowanych m.in. do wykończeń nawierzchni w obiektach intensywnie użytkowanych.

Kamil Sykut z firmy Ruke opowiedział o możliwościach jakie dają nowoczesne lustra łazienkowe.

Do tematu oprogramowania dla projektantów wróciła Anna Spalony z firmy CAD Projekt K&A, która pokazała jak w praktyce wygląda praca z oprogramowaniem polskiego producenta.

Na zakończenie części z prezentacjami Krzysztof Janecki z A&K Kuchnie opowiedział o możliwościach jakie daje kastomizacja produktów do kuchni.

Duch Śląska

Studio Dobrych Rozwiązań to także okazja do spotkania się w kameralnym gronie z najlepszymi projektantami w Polsce. W Katowicach poza wykładem otwarcia mieliśmy też okazję posłuchać prezentacji Przemo Łukasika, założyciela pracowni Medusa Group. Artysta opowiadał o pracy i ideach jakie przyświecały realizacjom tworzonym przez to śląskie biuro projektowe. Pokazywane projekty powstawały pod wyraźnym wpływem lokalnego klimatu i doświadczeń będących udziałem członków zespołu Medusa – te elementy bardzo wyraźnie oddziałują na projekty – zarówno te duże jak biurowce, jak i mniejsze w postaci.... np. trzepaków! To było bardzo inspirujące spotkanie.

W wydarzeniu udział wzięło ponad 140 osób - na spotkanie zaprosiliśmy m.in. zawodowych architektów i projektantów z Katowic i okolic. Spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Studio Dobrych Rozwiązań w tym roku zawita jeszcze do trzech miast – najbliższa edycja już 25 października w Warszawie. Szczegółowy harmonogram znajdziecie na www.sdr2016.pl.

Partnerzy

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!