REKLAMA

Projekty na piątkę, czyli wystawa „FIVE” na "Clerkenwell Design Week"

Mariusz Golak | 21 maj 2014 09:05 0

Pięć zespołów projektantów z kolektywu OKAY Studio, pod kierunkiem rzeźbiarza, Adama Kershawa, stworzyło pięć unikalnych kolekcji przedmiotów na tegoroczną edycję "Clerkenwell Design Week", odbywającą się 20-22 maja br. w Londynie. Ponieważ jest to już piąta edycja tej imprezy, projektanci mieli za zadanie podkreślić wszechstronność zastosowań pięciu gatunków amerykańskiego drewna liściastego.

Wyniki ich pracy można oglądać na wystawie „FIVE” w londyńskiej SCIN Gallery. Partnerem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC).

Z pięciu gatunków amerykańskiego drewna liściastego: jesionu, wiśni, twardego klonu, czerwonego dębu i tulipanowca, projektanci mieli za zadanie stworzyć przedmioty, inspirując się właśnie drewnem oraz cyfrą pięć. Efekty pracy młodych designerów: instalacje, rzeźby, meble i przedmioty codziennego użytku, podkreślają naturalne piękno, fakturę, kolor i wszechstronność amerykańskiego drewna liściastego. 

Współpraca z projektantami z OKAY Studio była dla mnie niezwykle inspirującym doświadczeniem. Postrzegają oni drewno w sposób intuicyjny i nowatorski, co pozwoliło na stworzenie innowacyjnych form. Ciekawa była też możliwość pracy z gatunkami drewna, które nie są często wykorzystywane przez architektów i projektantów. Dzięki różnorodnym projektom mogliśmy się przekonać, że gatunki te mają wszechstronne zastosowanie i ogromny potencjał, by stać się częścią designu XXI wieku – powiedział Adam Kershaw.

 Lasy występujące w strefie klimatu umiarkowanego w Stanach Zjednoczonych obfitują w różnorodne gatunki drewna. Jednak obserwując obecne trendy we wzornictwie i meblarstwie, można odnieść wrażenie, że w amerykańskich lasach liściastych występuje wyłącznie biały dąb i orzech. Prawda jest taka, że biały dąb nie jest najbardziej obficie występującym gatunkiem dębu w Stanach Zjednoczonych, z kolei czarny orzech stanowi jedynie 1% zasobów amerykańskich lasów liściastych. Natomiast pięć gatunków drewna, które wybraliśmy do tego projektu, czyli amerykański jesion, klon, czerwony dąb, tulipanowiec i wiśnia, stanowi ponad 50% zasobów naszych lasów. Do osiągnięcia prawdziwie zrównoważonej gospodarki niezbędna jest równowaga pomiędzy popytem rynkowym a dynamiką lasu. Bardzo się cieszę, że projektanci z OKAY Studio wnieśli do tego przedsięwzięcia tyle entuzjazmu. Mam nadzieję, że zainspiruje to innych designerów do wykorzystywania także mniej znanych gatunków amerykańskiego drewna liściastego – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę.

Termin wystawy: 20-22 maja 2014 roku.
Miejsce: The SCIN Gallery, 27 Old Street, Londyn EC1V 9HL
Godziny otwarcia: 10:00-21:00 (20-21 maja), 10:00-16:00 (22 maja)

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!