REKLAMA

Property Forum 2015: poznaliśmy przyszłość polskiego rynku nieruchomości

RZ | 01 paź 2015 10:13 0

Ponad 1200 uczestników, aż 120 prelegentów i 20 sesji tematycznych. Tak można podsumować największą debatę o przyszłości rynku nieruchomości komercyjnych, czyli piątą edycję Property Forum 2015. Konferencja odbyła się w dniach 28-29 września br. w hotelu Sheraton w Warszawie.

Przemysław Krych, prezes zarządu, Griffin Real Estate; Gilles Clavie, prezes zarządu, Orbis; Mikael Andersson, dyrektor zarządzający, IKEA Centres Polska; Arvi A. I. Luoma, Executive Director, W.P. Carey; Rune Askevold, prezes zarządu, Puro Hotels; Maciej Dyjas, partner współzarządzający, Griffin Real Estate i przewodniczący Rady Nadzorczej, Empik Media & Fashion, Janusz Mitulski, dyrektor rozwoju na Europę Środkowo-Wschodnią i Kraje Bałtyckie, Marriott International - to tylko część znamienitych prelegentów, jaką zgromadziła V edycja konferencji Property Forum 2015. 

Kreuje nie tylko rynek nieruchomości

Property Forum 2015 to największa konferencja, na której omawiane są kierunki rozwoju, jak i wyzwania stojące przed branżą rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i regionie. Hasłem tegorocznej edycji była E-rewolucja w branży. Podczas jej trwania prelegenci będą próbowali znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących i istotnych pytań dotyczących rozwoju rynku nieruchomości i jak już wpływa na nią cyfrowa rewolucja. Jak będą wyglądały biura przyszłości? Jak miasta zmienią się pod wpływem cyfrowej rewolucji? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć zaproszeni prelegenci.

Biura z  przyszłością

Podczas panelu dyskusyjnego pt. "Biura: X, Y, Z – biuro realne czy wirtualne? Wyzwania stojące przed biurem przyszłości" zaproszeni prelegenci szeroko reprezentujący branże architektoniczną, jak i deweloperską starali się wspólnie ustalić jak będą wyglądały biura za 10-15 lat. Ponadto prowadzona dyskusja dotyczyła wymagań, jakie stawiają najemcy przestrzeniom biurowym i które są dla nich najbardziej atrakcyjne.

Zaproszeni prelegenci zgodzili się, że przestrzeń biurowa będzie w pierwszej kolejności dostosowywana do wymagań każdego pojedynczego pracownika, który będzie aktywniej uczestniczył w procesie projektowania takiego wnętrza z jednego prostego powodu - to jest jego miejsce pracy i tam ma on czuć się wygodnie.

Prelegenci potwierdzili też, że koncepcje open space w takiej postaci jakiej są projektowane w Polsce nie spełniają oczekiwań pracowników i nie sprzyjają produktywnej pracy, gdyż jest w nich zbyt głośno. Odpowiedzią na te wymagania jest tworzenie focus rooms, czyli przestrzeni, w których pracownicy mogą się wyciszyć.

Biuro to także miejsce spotkań, kreatywnych spotkań, burzy mózgów, gdzie powstają nowe, innowacyjne pomysły i rozwiązania. Dlatego też biurze przyszłości nie będzie miejsca na szablonowe i oklepane aranżacje wnętrz. Każdy, możliwy jego element będzie indywidualnie zaprojektowany i tym samym niepowtarzalny, co będzie tworzyć kreatywną atmosferę do kreatywnej pracy. 

"Smart city" po Polsku

Z kolei podczas debaty na temat  pt. "Tereny inwestycyjne: Inteligentne miasta kuszą inwestorów" prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytanie czym jest inteligentne miasto z punktu widzenia zarządzających infrastrukturą miejską oraz czy ta idea przyciąga inwestorów?

Co ciekawe, prelegenci podkreślali, że w 74% miast stara się lub wykorzystuje dofinansowanie z Funduszy Europejskich do wdrażania projektów "Smart City".

W rozumieniu samorządów jak i inwestorów nieruchomości komercyjnych idea inteligentnego miasta jest postrzegana bardziej w skali makro. Oznacza to, że zwracają oni szczególną uwagę na to czy dane miasto wdraża nowe technologie pozwalające inteligentnie zarządzać nieruchomościami i infrastrukturą miejską tzn. sterować inteligentnie infrastrukturą kolejową i drogową, oświetleniem miejskim i czytelnym wyświetlaniem informacji itd.

Organizatorem wydarzenia była redakcja portalu propertynews.pl wraz z wydawcą, Grupą PTWP.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!