REKLAMA

Remont zabytkowej fasady kamienicy Hipolitów

Redakcja Propertydesign.pl | 04 lis 2016 14:25 0
Kamienica Hipolitów, listopad 2016 r., fot. A Janikowski

Kończy się renowacja zabytkowej fasady kamienicy Hipolitów. Odtworzono niezwykłe dekoracje pochodzące z XVII wieku zwane sgraffito. 16 listopada br. kamienica zostanie ponownie udostępniona do zwiedzania.

W dawnym Krakowie wiele kamienic zdobionych było interesującymi dekoracjami zwanymi sgraffito, tworzonymi poprzez nakładanie na mur kilku warstw różnokolorowego tynku, a następnie wydrapywania w nim za pomocą rylca rozmaitych wzorów. Spodnia warstwa, najczęściej o ciemnym zabarwieniu, stanowiła tło dla jaśniejszej, wierzchniej warstwy. W pierwszej połowie XVII wieku kamienica Hipolitów wyróżniała się na tle okolicznych budynków wyjątkową i niezmiernie bogatą dekoracją wykonaną tą właśnie techniką. Elewacja była ozdobiona wizerunkami świętych, a także wyjątkowymi jak na ówczesny Kraków ornamentami roślinnymi z elementami groteskowymi (główki ludzkie, motywy podwieszonych tkanin, ozdobnych waz i listewek przypominających metalowe okucia). Była to jedna z bardziej dekoracyjnych fasad w obrębie Rynku Głównego i Placu Mariackiego.

Sgraffito kamienicy Hipolitów, zaniedbane z czasem, zostało skute pod koniec lat 20. XX w. Obecne prace nad rewitalizacją fasady i rekompozycją części dekoracji trwały od końca sierpnia 2016 r. Konserwatorzy musieli zmierzyć się z licznymi problemami. Mieli do dyspozycji jedynie archiwalne, nie zawsze precyzyjne, opisy i stare fotografie (ze zbiorów MHK), nie oddające w pełni charakteru dekoracji.

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ NA TEMAT RENOWACJI FASADY KAMIENICY HIPOLITÓW

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!