REKLAMA

Rewitalizacja zawitała do warszawskiego Muzeum Etnograficznego

Źródło: Sopro | 27 paź 2014 15:03 0
Sopro konfernecja 2014.jpg

"Między ortodoksją a kreacją. Dialog konserwatorsko-architektoniczny” to jedno z najważniejszych wydarzeń, na stałe wpisanych w konferencyjny kalendarz architektów, konserwatorów zabytków i specjalistów ściśle związanych z branżą budowlaną. W tym roku, między 22 a 23 października, Muzeum Etnograficzne w Warszawie stało się platformą wymiany myśli, fuzji poglądów i istotnych dyskusji dotyczących kondycji polskiej architektury oraz aktualnej tematyki rewitalizacyjnej.

Tegoroczna odsłona konferencji to próba rozliczenia i podsumowania ostatnich 25 lat w obszarze budownictwa zrównoważonego, procesów rewitalizacyjnych zachodzących na terenie kraju, a także doskonały pretekst do wymiany zebranych doświadczeń i nakreślenia wyzwań, które czekają na architektów w kolejnych latach pracy.

Program konferencji podzielono na dwie strefy tematyczne: najciekawsze projekty oraz realizacje i adaptacje konserwatorskie. Architektura w ścisłej strefie konserwatorskiej 2011-2014 – to temat środowych wykładów i prelekcji. Czwartek poświęcono na wprowadzenie do dyskusji: Rewitalizacja – doświadczenia i nowe otwarcie oraz omówienie propozycji zmian legislacyjnych do ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Uroczyste otwarcie zainaugurowały wykłady Sekretarza Stanu w MkiDN, Generalnego Konserwatora Zabytków – Piotra Żuchowskiego oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju – Pawła Orłowskiego.

Wśród poruszanych przez prelegentów tematów znalazły się między innymi case studies najciekawszych projektów i adaptacji konserwatorskich - Placu Trzech Krzyży, Sejmu RP, Alei Kwiatowej w Szczecinie, Muzeum Miejskiego w Żorach i wielu innych, a także problematyczne podejście do rewitalizacji jako strategii rozwoju urbanistycznego, nowelizacji prawa budowlanego czy ochrony dziedzictwa narodowego i kultury współczesnej.

Patronat honorowy nad konferencją, podobnie jak w latach ubiegłych, objęli: Generalny Konserwator Zabytków, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Jednym z patronów merytorycznych konferencji została firma Sopro od lat współpracująca z architektami i konserwatorami zabytków.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!