REKLAMA

Schody jako element dekoracyjny

uk | 12 lut 2015 21:45 0

Na estetykę schodów ma wpływ przede wszystkim wybór materiału wykończeniowego. W Polsce nadal największą popularnością cieszą się schody z naturalnego drewna. Pięknie zaprojektowane schody mogą przybrać formę ciekawej, wielkoformatowej rzeźby, nadającej wnętrzom charakteru.

Schody powinny być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne dla domowników. Ich bieg powinien mieć min. ok. 80 cm szerokości. Optymalne rozwiązanie to od 105 do 115 cm szerokości. Czym szersze schody, tym większy komfort ich codziennego użytkowania.

Naturalną rzeczą jest, że wszystkie stopnie powinny być dokładnie tej samej wysokości. Nawet kilkumilimetrowa różnica będzie niezwykle uciążliwa w korzystaniu z nich. Zwyczajowo przyjmuje się, że optymalna wysokość stopni schodów to 15 cm, a szerokość to 32 cm, ale oczywiście powinny być one dostosowane do oczekiwań właścicieli.

Jeżeli chodzi o kształt schodów to wszystko zależy przede wszystkim od architektury budynku, charakteru wystroju oraz stylu życia domowników. Do wyboru mamy schody jednobiegowe proste, zabiegowe, dwubiegowe, na planie koła czy kwadratu. Przykładowo we wnętrzach loftowych bardzo dobrze prezentować się będą żeliwne schody kręcone w stylu wiktoriańskim.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w polskich domach są schody żelbetowe, które wykonuje się jeszcze na etapie robót stanu surowego. Coraz większą popularnością cieszą się schody gotowe – o stalowej konstrukcji, wykonane w całości na zamówienie lub składane z prefabrykatów. Mają tą zaletę, że pozostawiają więcej przestrzeni we wnętrzu i pozwalają na pomysłowe zagospodarowanie miejsca pod schodami.

  • Schody drewniane, o lekkiej formie

    Katarzyna Koszałka, właścicielka Pracowni Projektowej mDom

    Jeżeli myślimy o zastosowaniu do wykończenia schodów drewna, najlepiej sprawdzi się to pochodzące z krajowych drzew liściastych, takich jak dąb czy jesion. Kamienne wykończenie schodów stosuje się głównie w reprezentacyjnych wnętrzach typu pałacowego. Natomiast zupełnie na polskim rynku nie przyjęło się obkładanie schodów wykładziną dywanową, rozwiązanie tak popularne na Wyspach Brytyjskich. Ciekawy efekt dekoracyjny możemy uzyskać, łącząc ze sobą różne materiały, takie jak stal nierdzewną, szkło czy kamień. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru i dobrego smaku.  

    Nadmiar zdobień i zastosowanych materiałów skutkować może poczuciem chaosu i groteskowego eklektyzmu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są lekkie w odbiorze, drewniane stopnie, bezpośrednio kotwione do ściany za pomocą stalowej konstrukcji. Ich dużą zaletą jest to, że nie dzielą optycznie wnętrza i nie zabierają światła. Pod względem funkcjonalności nie ustępują tradycyjnym klatkom schodowym. Takie rozwiązanie wymaga jednak specjalistycznego projektu konstrukcyjnego, dobrania odpowiednich przekrojów stalowych elementów, sposobu bezpiecznego montażu balustrady itd.

    Niezwykle ważnym elementem schodów jest balustrada. Jej forma rzutuje zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę wnętrza. Innego kształtu balustrady wymagają wnętrza utrzymane w stylu dawnej rezydencji, a innego nowoczesne przestrzenie w duchu surowego minimalizmu. We wnętrzach klasycznych w balustradzie mile widziane są secesyjne elementy zdobnicze, kute formy czy drewniane, toczone tralki. Pojawiają się także nowe materiały wykończeniowe, jak chociażby pochwyt wykończony naturalną skórą czy biżuteryjne zdobienia kryształami. We wnętrzach współczesnych balustrada przyjmuje zazwyczaj formę przeźroczystej tafli szklanej lub ażurowych prętów. Balustrada powinna mieć wysokość min. 90 cm, choć zdarza się, że świadomie decydujemy się na odstępstwo od tej reguły, jeśli wpływa to znacznie na estetykę.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!