REKLAMA

Śląski Czerwiec Projektowy – podsumowania

ps | 18 lip 2016 08:58 0
Trzecia edycja wydarzenia Śląski Czerwiec Projektowy udowodniła, że śląska sztuka nadal jest na najwyższym poziomie, a zainteresowanie nią stale rośnie.  Fot. Śląska Rzecz

Czerwiec upłynął pod hasłem dobrego designu. Zakończyła się trzecia edycja Śląskiego Czerwca Projektowego, w ramach którego na całym śląsku odbyły się liczne wystawy, warsztaty, prezentacje związane ze sztuką i designem. Tegoroczne wydarzenia skupiły studentów i specjalistów – artystów, a także całe rodziny i miłośników designu.

Szereg atrakcji dla pasjonatów architektury wnętrz przygotowała wrocławska Galeria Wnętrz Domar. Przez cały czerwiec trwała akcja Design Udomowiony – autorski format galerii, gdzie eksponowano starannie wyselekcjonowane pod względem wzornictwa meble i produkty. W tym okresie udostępniono także dwie wystawy prezentujące efekty warsztatów, jakie odbyły się w Dobrotece: „Najszlachetniejsza Forma Przetworzenia Drewna” oraz „Dobry Tydzień Projektanta”. Kulminacja atrakcji przypadła 23 czerwca podczas „Nocy z Designem”, która odbyła się pod hasłem „Siła zmysłów”. Na szczególną uwagę zasłużyła kolejna odsłona „Marek Dolnośląskich”, czyli przeglądu najnowszych prac projektantów z regionu. Odwiedzający mieli szansę na niecodzienny spacer po sensorycznych ogrodowych ścieżkach edukacyjnych projektowanych z myślą o osobach niewidomych oraz trasach tematycznych: światła, smaku, zapachu, czy Alejką Rzemieślników.

17-19 czerwca to był gorący weekend we Wrocławiu, szczególnie dla fanów szkła, ceramiki i metalu. Odbyła się IX. edycja Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur, tym razem pod hasłem „Zapal się do sztuki”. Na wydarzenie zaproszono mistrzów pracy z ogniem z całego świata, którzy podczas pasjonujących pokazów i warsztatów dzielili się swoimi umiejętnościami z publicznością. Organizatorem wydarzenia była Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W śląskim Cieszynie, Czerwiec Projektowy rozpoczął się serią warsztatów. 9 czerwca odbył się kurs projektowania usług, który poprowadził Marcin Piotrowski, kierujący zespołem User Experience Design w Play. Uczestnicy mieli szansę przejść przez wszystkie elementy procesu projektowego i spojrzenie na produkt z perspektywy usługi.

Kolejne praktyczne umiejętności można było zdobyć 11 czerwca podczas Industriady. Na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego znalazły się liczne, mi.in. warsztaty projektowo-podróżnicze, muzyczne, ceramiczne. Biorąc udział w warsztatach, całe rodziny miały szansę na kreatywne spędzenie czasu.

W Cieszynie, 15 czerwca, odbył się 11. finał konkursu „Śląska Rzecz”, który promuje innowacyjne i użyteczne produkty, usługi wdrożone na Śląsku. Konkurs udowadnia, że design i wysoka jakość wkraczają do kolejnych obszarów codziennego życia. Wśród nagrodzonych prac znalazły się m.in. laser X-Liner 4.1, wystawa „Apetyt na radykalną zmianę. Katowice 1865-2015″, kolekcja wzorów mozaiki inspirowanych folklorem „Etno” oraz robot rehabilitacyjny Luna EMG. Projekty prezentowane są na pokonkursowej wystawie w Zamku w Cieszynie, która jest dostępna dla odwiedzających do końca lipca, a zwycięzców wyróżniono na stronie instytucji.

Końcówka czerwca to co roku w Cieszynie święto fanów gier. Od 27 czerwca do 3 lipca 2016 odbywał się LAG Festivalu, którego celem jest integracja studentów z różnych specjalności związanych z projektowaniem gier. W czasie imprezy prezentowane zostały najlepsze prace dyplomowe kierunku „Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej” oraz gry niezależne dla szerokiej publiczności. Podczas kilku dni uczestnicy mogli skorzystać z warsztatów i wykładów prowadzonych przez znanych twórców, m.in. Marka Madeja, („Wiedźmin”), Larsa von Trier ( „Melancholia”), Marcina Przybyłowicza ( „Wiedźmin 3: dziki Gon” ), Grzegorza Przybysia (Division 48). Nieodzowną częścią festiwalu są konkursy: LAG Game Jame, gdzie losowo utworzone zespoły tworzą prototypy gier, oraz LAG Arena - skierowany do uczniów szkół średnich, których zadaniem jest stworzenie koncepcji gry. Festiwal zakończył koncert zespołu Percival, którego utwory zostały wykorzystane w ścieżce dźwiękowej gry „Wiedźmin 3: Dziki gon”. Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Śląski we współpracy z Uniwersytetem w Ostrawie oraz Uniwersytetem Cyryla i Metodego w Trnavie. Śląski Czerwiec Projektowy zawitał również do opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej, która rok 2016 wyraziła hasłem „Obserwatorium”. Od 22 do 30 czerwca w galerii udostępniono niebanalną wystawę "GUST", przedstawiającą wyjątkowe przedmioty, którymi otaczamy się na co dzień, chcąc zwrócić uwagę na ich piękno. To również w tym miejscu odbyło się oficjalne zakończenie Śląskiego Czerwca Projektowego. Uczestników zaproszono do obejrzenia wystawy Bena Murhifera "Geometria konstrukcyjna" oraz wystawy „Gust”, która była pretekstem do otwartej dyskusji na temat gustu. Wydarzenie zakończono ogłoszeniem wyników konkursu fotograficznego „Sweet Focia z Dobrym Designem”, który promuje ciekawe miejsca i obiekty na Śląsku. Tym razem główną nagrodę zdobył 7-letni Maxymilian. Trzecia edycja wydarzenia Śląski Czerwiec Projektowy udowodniła, że śląska sztuka nadal jest na najwyższym poziomie, a zainteresowanie nią stale rośnie. Dlatego za rok zapraszamy na kolejną porcję dobrego designu.  

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!