REKLAMA

Stolica z drugim Pałacem Kultury i Nauki

ps | 05 lut 2015 10:04 0

Kilkaset sześciennych modułów, kreatywny koncept, parę wkrętarek i rąk gotowych do pracy – to wystarczyło, aby z okazji Wawa Design Festiwal w kilka godzin odtworzyć PKiN.

Przygotowania kopii pałacu podjęła się firma Inspiratique z Poznania we współpracy z projektantką Dominiką Wojtkowską-Banaszek. Artystyczna instalacja idealnie wpasowała się w twórczy klimat Soho Factory. Pod koniec 2014 r. zarządca terenu podjął decyzję o jej pozostawieniu na stałe.

Nowy PKiN ma ponad 9 metrów wysokości. Do jego budowy twórcy wykorzystali aż 477 pustych, sześciennych kostek GRID o wymiarach 40x40x40 cm, zaprojektowanych przez Petera J. Lassena – duńskiego designera i promotora sztuki. Połączone ze sobą stworzyły przestrzenną, geometryczną konstrukcję pozwalającą na doświadczenie architektury i przestrzeni z różnych perspektyw, zarówno od środka, jak i od zewnątrz. W kontraście do monumentalnej budowy oryginału, praski odpowiednik jest lekki i oszczędny w formie. To – jak podkreśla autorka projektu instalacji – nowe spojrzenie na Warszawę, a także ukłon w stronę przechodzącej ogromną metamorfozę jej prawobrzeżnej części. 

  • Instalacja jest dla mnie metaforą

    Dominika Wojtkowska-Banaszek, autor projektu
     
    Choć skojarzenia z PKiN są natychmiastowe, stworzona instalacja interpretuje ten jeden z najbardziej wyrazistych symboli na nowo.. – Na terenie Soho Factory w zrewitalizowanych budynkach fabrycznych powstają restauracje, showroomy z designerskimi meblami, biura i pracownie architektoniczne. Pofabryczne przestrzenie, jeszcze nie tak dawno puste i zapomniane, zaczynają żyć. Instalacja jest dla mnie metaforą tych przemian i mam nadzieję, że będzie służyć mieszkańcom i odwiedzającym, na przykład jako miejsce spotkań czy punkt orientacyjny.

Pomimo wizualnej lekkości, stojąca w Soho Factory konstrukcja jest bardzo wytrzymała i odporna na trudne warunki atmosferyczne. Wszystko za sprawą materiału, z którego produkowany jest GRID – formowanego wtryskowo nylonu wzmocnionego włóknem szklanym.

 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!