REKLAMA

Szklana inspiracja czyli gmach warszawskiej ASP

ps | 16 marz 2016 13:56 0

Warszawska uczelnia mieści się w zabytkowym budynku, którego projektowej modernizacji i rozbudowy podjęła się pracownia JEMS Architekci. Nowy gmach to otwarty dziedziniec i duża ilość pełnej wysokości przeszkleń, które harmonijnie łączą historyczną architekturę z nowoczesną formą artystycznej placówki.

Nowy obiekt należący do Akademii Sztuk Pięknych zlokalizowany jest na warszawskim Powiślu. Nowoczesna 4-kondygnacyjna bryła to efekt rozbudowy i modernizacji dawnego budynku uczelni, powstałego w latach 1911-1914. Gmach zaprojektowany przez JEMS Architekci nawiązuje do zabytkowej stylistyki ciężką elewacją od strony ulicy pokrytą wąskimi płytami z betonu architektonicznego w kolorze piaskowym. Kontrastują z nimi położone horyzontalnie w pełni przeszklone witryny. Od strony dziedzińca budynek wyróżnia jednolita szklana ściana, w której odbija się zabytkowa elewacja. Rolą licznych przeszkleń, na pełną wysokość kondygnacji, jest jak największe otwarcie przestrzeni w nowym skrzydle na ogólnodostępny dziedziniec i historyczną część gmachu, dalej na przestrzeń ulicy i otaczających bulwarów – mówi Łukasz Kuciński z pracowni JEMS Architekci. Ideą projektu było takie uformowanie budynku uczelni, by stał się on częścią funkcjonalnej całości kompozycyjnej z istniejącymi i planowanymi obiektami wzdłuż Wybrzeża Kościuszkowskiego, sprzyjającej czytelności powiązań i tworzącej przestrzenne ramy dla życia kulturalnego i społecznego, a także odbywających się w tym miejscu wydarzeń artystycznych - dodaje. 

Coraz więcej polskich uczelni stawia dziś na nowoczesną architekturę, której istotnym elementem jest szkło. Przeszklone elewacje wkomponowują budynki w istniejącą przestrzeń, podkreślając ich indywidualny charakter. Szklane ściany doświetlają sale wykładowe, zwiększają komfort termiczny czy akustyczny, a przy okazji redukują energochłonność budynków i koszty eksploatacji. Zastosowane w szybach nowego gmachu ASP szkło laminowane stanowi dodatkową barierę dźwiękową, ograniczającą hałas docierający z zewnątrz i umożliwiając komfortową pracę w ciszy. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!