REKLAMA

Szkło w obiektach akademickich – aktualny trend architektoniczny

ps | 01 gru 2015 08:36 0

Nowoczesne szklane obiekty polskich uczelni wyższych coraz szybciej zastępują poszarzałe budynki, oferując nie tylko nowoczesne wyposażenie, ale przede wszystkim jasne, designerskie przestrzenie, sprzyjające nauce i pracy twórczej. Projektowane według najnowszych standardów „zielonej” architektury z powodzeniem konkurować mogą ze światowymi realizacjami.

Uniwersytet Warszawski, Politechnika Wrocławska, Poznańska Akademia Medyczna w Białymstoku czy Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży – coraz więcej polskich uczelni stawia dziś na nowoczesną architekturę, której istotnym elementem jest szkło. Transparentne elewacje wkomponowują budynki w istniejącą przestrzeń miast, podkreślając nowoczesny charakter uczelni. Szklane ściany, dachy i podłogi łączą świat nauki z otaczającym krajobrazem, doświetlają, zapewniają komfortową temperaturę czy akustykę. Przy okazji zmniejszają energochłonność budynków i koszty eksploatacji.

Bliżej tętna miasta i słonecznej zieleni

Kontakt z otaczającym, pełnym życia miastem był głównym założeniem projektowym nowego budynku Wydziału Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW, wybudowanego na warszawskim Powiślu. Gładka szklana fasada od strony ul. Dobrej jest w założeniu lustrem dla charakterystycznego budynku biblioteki uniwersyteckiej (BUW). Dzięki niej oba obiekty tworzą wspólną przestrzeń odpowiadającą ich randze. Szklana fasada budynku, od strony ul. Lipowej, gdzie zlokalizowano ciąg czytelni wszystkich Katedr i Instytutów, przenosi studentów w klimat przyrody.

Przypominająca żywopłot elewacja w swej geometrii odnosi się do jego struktury. Przez nieregularne „gałązki” można zobaczyć co dzieje się w środku, zachowując poczucie intymności. Podwójna szklana ściana, której warstwa zewnętrzna oszklona została zielonym i żółtym szkłem laminowanym, daje wrażenie przebywania w naturalnej zieleni. Jednocześnie redukuje ilość ciepła dostającego się poprzez szklane ściany obiektu, w którym z racji funkcji oświetlenie naturalne jest niezbędne, pozwalając na uzyskanie delikatnie kolorowej przestrzeni wewnętrznej – mówi arch. Magdalena Iżewska, współautorka koncepcji budynku w Kuryłowicz & Associates.

Światło i optymalna temperatura sal wykładowych

Budynek Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Białymstoku przykuwa uwagę transparentnym przeszkleniem, górującym nad masywną konstrukcją podstawy budynku. W gmachu znajduje się większość z 18 zakładów należących do wydziału, kształcących przyszłych dietetyków, fizjoterapeutów, położne czy ratowników medycznych.

Oprócz aspektów wizualnych, głównym założeniem dla szklanych elewacji było zapewnienie dostępu światła dziennego do sal seminaryjnych, położonych na trzech kondygnacjach. Jednocześnie duża powierzchnia przeszkleń i ich lokalizacja od strony południowej, stawiały wymóg ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, w okresie wiosenno-letnim – mówi arch. Jan Kabac z pracowni ARKON, autor projektu architektonicznego.

W pełni przeszklona fasada Centrum Naukowo-Badawczego Wydziału Elektrycznego Politechniki we Wrocławiu pozwoliła na harmonijne wkomponowanie obiektu pomiędzy istniejący socrealistyczny obiekt, a blok z lat siedemdziesiątych. Dzięki wykorzystaniu kombinacji szkła przeciwsłonecznego i szkła z niskoemisyjną powłoką odwiedzający centrum studenci mogą cieszyć się widokiem na zewnątrz i dostępem światła do wnętrz, a uczelnia mniejszym zużyciem energii.

Efektownie i bezpiecznie

Przeszklenia są ważnym elementem architektury Centrum Wykładowego Politechniki w Poznaniu. Obiekt składa się z trzyczęściowego budynku oraz szklanych pasaży rozchodzących się promieniście z kolistego placu przed wejściami głównymi. Dzięki przeszklonym ścianom zachodniej fasady, pełnią one rolę osi widokowych skierowanych na charakterystyczne punkty miasta. Fasadę wykonano z szyb zespolonych złożonych z hartowanego szkła przeciwsłonecznego o odpowiednio dobranej zielonej kolorystyce oraz szkła z powłoką niskoemisyjną

Postęp w technologii produkcji i przetwórstwa szkła sprawia, że zarówno wielkoformatowe elewacje, jak i przeszklenia wewnętrzne umożliwiają spełnienie wizualnych założeń projektantów, pełniąc przy tym wiele dodatkowych funkcji i zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa. Eleganckie i nowoczesne obiekty akademickie korespondują z prestiżem uczelni, zaawansowaniem technologicznym i wysokim poziomem kształcenia przyszłych inżynierów, filologów czy lekarzy.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!