REKLAMA

Szkoła rolnicza z fasadą inspirowaną łodygami bambusa

Redakcja Archiconnect.pl | 28 marz 2017 09:34 0

Podczas renowacji szkoły VMBO Den Bosch w Holandii architekci z biura SP Architecten stworzyli fasadę przypominającą łodygi bambusa. Realizacja tej wizji była możliwa dzięki wykorzystaniu paneli Hunter Douglas Architectural.

Projekt idealnie komponuje się z zamysłem Helicon jako placówki kształcącej w zakresie rolnictwa.” – powiedział David Vos, architekt zaangażowany w renowację. „Przewagą zastosowanych przez nas paneli QuadroClad®300 jest materiał, z którego są wykonane – aluminium. Pozwala to wyprodukować płyty w kształcie trapezoidów, dzięki czemu uzyskaliśmy tak interesujący efekt. Istotną właściwością rozwiązania jest również dostępność paneli o długości 3500 mm, czyli wysokości jednej kondygnacji. Kombinacja takich cech jest naprawdę wyjątkowa. Mogliśmy bowiem zbudować elegancką fasadę pozbawioną nieestetycznych przerw.”

W ramach renowacji Hunter Douglas Architectural dostarczył 1050 m2 paneli fasadowych. O wyborze producenta zdecydowało kilka przesłanek. Po pierwsze musiał oferować panele w pożądanym kształcie – w tym przypadku był to trapezoid. Kształt paneli okazał się bowiem kluczowy w realizacji wizji architekta, która sprowadzała się do stworzenia efektu bambusowych łodyg. Ponadto, QuadroClad®300 pozwala architektom zaprojektować duże powierzchnie fasadowe bez przerw pomiędzy panelami. Maksymalna wysokość paneli fasadowych w projekcie Helicon to 3500 mm.

Renowacja nadała budynkowi z lat 80. nowy blask i nowoczesny wymiar. Wcześniejsze blisko ulokowanie pomieszczenia z małymi oknami powyżej drzwi zostały zastąpione otwartą przestrzenią. Ostre, nieprzyjemne oświetlenie wymieniono na LED. Wygląd budynku również się zmienił. Fasada odzwierciedla charakter instytucji edukacyjnej, z kolei zielone panele fasadowe oraz roślinność podkreślają, że jest to szkoła rolnicza. „Poprzez połączenie aluminiowych paneli z roślinnością, zestawiliśmy twarde i miękkie materiały. Zapewnia to wyjątkowy efekt.” – wyjaśnia architekt David Vos.

Panele QuadroClad®300 składają się z dwóch warstw blachy aluminiowej połączonych wkładką o strukturze plastra miodu. Obrzeża kasetonu wykończone są aluminiowym profilem tłoczonym umożliwiającym montaż i odprowadzenie wody deszczowej. Praktyczna zaleta rozwiązania to łatwy montaż paneli, który pozwala zaoszczędzić czas i środki.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!