REKLAMA

Teatr Szekspirowski w Gdańsku otrzymał prestiżową nagrodę SARP

ps | 01 lip 2015 12:17 0

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 25 czerwca w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich, Teatr Szekspirowski w Gdańsku został uznany za najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych.

Wybitny poziom warsztatu projektowego, od kształtowania bryły budynku aż po dbałość o detal, konsekwencja i kompleksowość realizacji pierwotnej wizji, spójność wyrazu architektonicznego z jego symbolicznym znaczeniem – to jedne z wielu powodów, dla których Teatr Szekspirowski w Gdańsku znalazł uznanie w oczach Stowarzyszenia Architektów Polskich podczas tegorocznej gali w warszawskim Pałacu Zamoyskich. Jury konkursowe doceniło odwagę i wizję Renato Rizziego – autora projektu, uznając jego dzieło za niezwykle oryginalną i osobistą wypowiedź artystyczną, dalece wykraczającą poza sztywne ramy głównego nurtu.

  • Adam Królak, ekspert firmy Sopro

    Do stworzenia reprezentacyjnej fasady Teatru Szekspirowskiego wykorzystano zaprawę do murowania i fugowaniu klinkieru Sopro KMT. Hydraulicznie wiążąca zaprawa cementowa z dodatkiem trasu charakteryzuje się wysoką odpornością na wykwity wapienne i przebarwienia, dzięki czemu wyjątkowa elewacja zachowa nieskazitelny wygląd przez dziesiątki lat. Nowoczesna technologiazapewnia całkowitą przepuszczalność pary wodnej przy wysokiej szczelności materiału i nie dopuszcza poprzez swoją elastyczność do powstawania rys skurczowych. Spoina muru jest więc całkowicie odporna na czynniki atmosferyczne, mróz i oddziaływania środowiskowe, dodatek trasu reńskiego radykalnie zmniejsza zaś ryzyko powstawania wykwitów i przebarwień – zarówno na spoinie, jak i na cegłach.

Teatr Szekspirowski w Gdańsku to sztandarowy przykład tego, jak nowoczesna architektura poszukuje odpowiedzi na pytanie: jak pogodzić tradycję i kanon z wolnością artystyczną oraz potrzebami współczesnego człowieka. 

Otwarty umysł

Teatr Szekspirowski w Gdańsku to miejsce, którego ostateczny kształt odbił się szerokim echem w środowisku architektonicznym i budowlanym, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Włoski projektant, współpracujący z krakowskim biurem Q-Arch, stanął przed nie lada wyzwaniem – jego zadaniem było stworzenie centrum życia artystycznego na miarę prawdziwej stolicy kulturalnej Europy, jaką na przestrzeni wieków niewątpliwie był Gdańsk. W tym celu projektanci musieli pogodzić m.in. założenia tradycyjnego teatru szekspirowskiego, zabytkową zabudowę miejskiej starówki, a także funkcjonalności wynikające ze współczesnego stylu życia oraz możliwości nowoczesnej architektury. Efekt? Pierwszy na świecie teatr z otwieranym dachem, umożliwiającym wystawianie sztuk pod gołym niebem – zarówno w dzień, jak i w nocy. Konstrukcja składająca się z dwóch połaci – stalowych kratownic pokrytych patynowaną blachą – potrzebuje zaledwie 2 minut, aby osiągnąć pełną pozycję wertykalną. W środku znaleźć możemy m.in. jasne okładziny drewniane, kamienne posadzki i pochwyty oraz wykończenia balustrad wykonane z białego wapienia z Istrii. Kluczowa część budynku – sala teatralna – jest niczym jasna perła, otoczona ciemną i szorstką muszą w postaci klinkierowego muru. Przesuwne podesty podłogowe i liczne zapadnie pozwalają na zaaranżowanie jej na 3 sposoby: w stylu elżbietańskim, włoskim lub eksperymentalnym.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!