REKLAMA

Tomek Rygalik zaprojektował meble dla Muzeum Polin

mg | 26 lis 2015 14:41 0

Autorska kolekcja Tomka Rygalika i firmy Paged znalazła się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Krzesła, wykonane z dębowej gięciny i sklejki profilowanej, zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o tym obiekcie.

Krzesła „Polin”, zaprojektowane przez Tomka Rygalika dla Muzeum Historii Żydów Polskich, odznaczają się miękkimi liniami. Siedziska płynnie przechodzące w oparcie połączone zostały z lekkimi detalami konstrukcyjnymi. Charakterystyczny jest przedni element – wygięty w łuk drążek stanowi równocześnie nogi krzesła i podłokietniki. Krzesło zyskało dwa uniwersalne wybarwienia – czarne i białe. W tych samych kolorach jest także minimalistyczny stolik na pojedynczej nodze, który ma dwie wersje – wyższą barową i niższą kawową. Wyrafinowany, a jednocześnie oszczędny styl mebli oraz jakość wykonania doskonale współgrają z kontekstem unikalnej przestrzeni architektonicznej. Oprócz krzeseł i stołów różnego typu, Paged stworzył również kompletne wyposażenie research center oraz meble miękkie.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin znajduje się w Warszawie na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej. Zadaniem tej instytucji jest przywracanie pamięci o wspólnej historii polsko-żydowskiej. Gmach wzniesiony został w latach 2009-2015 według projektu zespołu fińskich architektów, kierowanego przez Rainera Mahlamäkiego. Autorzy zaproponowali budynek minimalistyczny, modernistyczny kubik, który tworzy podstawę formy architektonicznej. Został on jednak przełamany; prosta płaszczyzna frontowej elewacji została zdynamizowana wejściem w kształcie hebrajskiej litery „taw” i znajdującą się dalej wielką pustą przestrzenią holu głównego.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!